Afrykański pomór świń w Polsce. Kolejny przypadek wśród dzików

Afrykański pomór świń w Polsce. Kolejny przypadek wśród dzików

Fot. dmbaker/ iStockphoto

Badania potwierdziły ósmy przypadek zarażenia afrykańskim pomorem świń u dzików w Polsce - poinformował dzisiaj w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Padłego dzika znaleziono na obszarze objętym ograniczeniami, w pobliżu polsko-białoruskiej granicy.

Zwierzę znalezionego na terenie gminy Gródek (powiat białostocki, województwo podlaskie) w odległości około 1,5 km od miejscowości Wiejki i około 6 km od granicy polsko-białoruskiej.

Obecny przypadek zakażenia ASF zlokalizowano na obszarze objętym ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu kilka miesięcy temu wirusa u padłych dzików.

W lutym w związku z wykryciem dwóch przypadków ASF u dzików blisko granicy z Białorusią, polskie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią.

Na tym terenie zwierzęta musiały być między innymi trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie mogło być eksportowane za granicę; mięso było specjalnie oznaczone. Strefa ta była potem zmniejszona do części gmin czterech powiatów w województwie podlaskim: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego. W nich nadal obowiązują ograniczenia.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jerry
31.61.131.* 2014-07-12 10:40
Jak się omija blokadę wie każdy chłop i eksport idzie w najlepsze np. Z zielonogorskiego lub ze Słowacji :)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/