Alkohol w Europie. Ile pijemy?

Alkohol w Europie. Ile pijemy?

Fot. elabdesign/iStockphoto

Przeciętny dorosły Europejczyk wypija 12,5 litra czystego alkoholu rocznie, najwięcej w porównaniu do mieszkańców innych regionów świata - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Dyrektor WHO na Europę Zsuzsanna Jakab podkreśla, że najwięcej alkoholu, bo aż 14,5 l rocznie, wypijają mieszkańcy Europy Wschodniej. Na drugim miejscu jest Europa Środkowa oraz Zachodnia (12,4 l). Stosunkowo najmniej piją obywatele Europy Południowej, którzy konsumują rocznie 11,2 l czystego alkoholu, oraz Skandynawowie - 10,4 l.

Europejczycy specjalnie nie różnią się między sobą, jeśli chodzi o związane z piciem ryzykowne zachowania. Równie często upijają się, sięgają po alkohol między posiłkami i w miejscach publicznych. Pod tym względem Skandynawowie wypadają podobnie jak mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak wyliczyli autorzy raportu, w Unii Europejskiej 12 proc. zgonów wśród osób w wieku 15-64 lat było związanych w 2004 r. z piciem alkoholu. W tej statystyce uwzględniono zarówno choroby wiązane z alkoholem, takie jak schorzenia serca i nowotwory, jak również wypadki drogowe powodowane przez osoby w stanie nietrzeźwym.

Według WHO, co roku na całym świecie z powodu nadużywania alkoholu umiera 2,5 mln osób.

alkohol, ochrona zdrowia, who
PAP
Czytaj także
Polecane galerie