Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Amerykanie najmniej zdrowi spośród mieszkańców państw bogatych

Amerykanie najmniej zdrowi spośród mieszkańców państw bogatych

Fot. colros/CC/Flickr

Amerykanie są najmniej zdrowi spośród mieszkańców innych państw rozwiniętych, umierają o połowę wcześniej i częściej chorują - wynika z raportu Instytutu Medycyny w Waszyngtonie.

Do złej sytuacji zdrowotnej obywateli przyczynia się przede wszystkim otyłość, niedostateczny dostęp do służby zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych, a także względnie wysoki poziom biedy - twierdzą autorzy opracowania. Wśród najczęstszych problemów wymieniają umieralność noworodków, niską wagę dzieci przy urodzeniu, zranienia, choroby przenoszone drogą płciową, AIDS, śmiertelność narkomanów, cukrzycę, chroniczne schorzenia układu krążenia i płuc, a także liczbę niepełnosprawnych.

Dokument podkreśla, że wielka liczba problemów zdrowotnych dotyczy dzieci i nastolatków. Jednocześnie zwraca uwagę, że Amerykanie na leczenie rocznie wydają 2,6 bln dolarów, co w przeliczeniu na obywatela stawia ich na pierwszym miejscu w świecie. Raport zwraca uwagę, że wydatki na zdrowie wciąż rosną. Według dokumentu ważnym czynnikiem, mającym wpływ na obniżoną średnią długość życia jest liczba zgonów spowodowana bronią palną.

Raport zestawiał warunki w USA z sytuacją w Australii, Kanadzie, Japonii oraz 13 państwach Europy Zachodniej, wśród nich w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. - Rezultaty naszego badania nas zszokowały - zauważa profesor medycyny z uniwersytetu stanu Wirginia, dr Steven Woolf. Amerykanie umierają i chorują w nieuzasadnionych proporcjach, skoro mieszkańcy innych bogatych krajów żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem - dziwi się.

zdrowie, badania, amerykanie, otyłość
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-01-11 15:09
Nie ma się czemu dziwić skoro jedzą jak opętani!! Tam wszystjko musi być wielkie od telewizorów, przez samochody, po samych ludzi...
ludojad
46.45.107.* 2013-01-10 09:55
bo żrą GMO :P