Amrykańscy żołnierze, którzy pomagali w walce z ebolą, objęci kwarantanną

Amrykańscy żołnierze, którzy pomagali w walce z ebolą, objęci kwarantanną

Fot. PAP/EPA

Minister obrony USA Chuck Hagel zatwierdził w środę rekomendację dowódców wojskowych w sprawie objęcia obowiązkową 21-dniową kwarantanną wszystkich żołnierzy amerykańskich, powracających z Afryki Zachodniej, gdzie pomagali w walce z ebolą.

Decyzja ta wykracza poza środki ostrożności, rekomendowane przez administrację Baracka Obamy dla cywilów. Prezydent przyznał jednak, że sytuacja żołnierzy jest nieco inna niż cywilów, m.in. dlatego że nie udają się do Afryki Zachodniej z wyboru. Cywilni lekarze i pielęgniarki są po powrocie poddawani obserwacji, ale nie izoluje się ich, jeśli nie wykazują objawów choroby.

USA we wrześniu ogłosiły plan pomocy w walce z ebolą, obejmujący wysłanie do Afryki Zachodniej do 4 tys. żołnierzy z zadaniem budowy ośrodków dla chorych oraz szkolenia pracowników służby zdrowia. Obecnie zadanie to wykonuje w Liberii i Senegalu nieco ponad tysiąc amerykańskich żołnierzy, przy czym z założenia nie powinni oni mieć bezpośredniego kontaktu z chorymi.

W ciągu 15 dni ma zostać opracowany szczegółowy plan kwarantanny dla żołnierzy. Zdaniem Hagla 21-dniowa izolacja, którą nazwał "kontrolowanym monitoringiem", jest rozważnym rozwiązaniem. Zaplanowano zarazem przegląd tego programu po 45 dniach, by ocenić, czy powinien być kontynuowany.

Już w poniedziałek żołnierzy USA, którzy w Afryce Zachodniej pracowali przy budowie infrastruktury w ramach walki z ebolą, odizolowano po powrocie w bazie wojskowej we Włoszech, mimo że u żadnego nie wystąpiły objawy choroby. Pentagon zapowiedział wtedy, że w nadchodzących dniach izolacją zostaną objęte kolejne dziesiątki żołnierzy powracających z Afryki Zachodniej.

Kilka stanów USA zarządziło obowiązkowe objęcie 21-dniową kwarantanną personelu medycznego powracającego z krajów Afryki Zachodniej dotkniętych epidemią eboli. Natychmiast pojawiły się głosy krytykujące sięgnięcie po taki środek. Wskazywano, że może to powstrzymać pracowników sektora medycznego przed udawaniem się do Afryki Zachodniej, by pomagać chorym .

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WTO) ebolą zaraziło się już ponad 13,7 tys. osób, a zmarło ok. 5 tys. WTO zastrzega, że dane te nie uwzględniają znaczącej zapewne liczby nieznanych lub niezgłoszonych przypadków eboli.(PAP)

az/ kar/

usa, ebola
PAP
Czytaj także
Polecane galerie