Badania naukowe. Dorastanie w ubóstwie wpływa na pracę mózgu

Badania naukowe. Dorastanie w ubóstwie wpływa na pracę mózgu

Fot. laflor/iStockphoto
Doświadczenie biedy i związanego z nią przewlekłego stresu w dzieciństwie może spowodować problemy związane z regulacją emocji w życiu dorosłym - wynika z analizy opublikowanej przez pismo Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zespół naukowców z czterech amerykańskich uniwersytetów (Illinois, Cornell, Michigan i Denver) ustalił, że osoby, które w wieku 9 lat żyły w ubogich rodzinach, w wieku 24 lat wykazywały większą aktywność ciała migdałowatego, tj. ośrodka odpowiedzialnego za przetwarzanie emocji oraz pomagającego tworzyć wspomnienia stresujących doświadczeń. Mniejszą aktywność zaobserwowano natomiast w korze przedczołowej, regulującej negatywne emocje.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat 49 osób, biorących udział w szerzej zakrojonych badaniach dotyczących ubóstwa. Pod uwagę wzięte zostały także takie czynniki jak relacje rodzic-dziecko, inne rodzaje stresorów i ogólny rozwój społeczno-emocjonalny.

Podczas rezonansu magnetycznego badacze analizowali aktywność poszczególnych obszarów mózgów uczestników, gdy wykonywali oni zadanie polegające na hamowaniu negatywnych emocji, które wyzwalane były przez oglądane zdjęcia.

- Jasne jest, że negatywny wpływ ubóstwa może wyzwolić kaskadę czynników ryzyka problemów zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie było zbyt wiele wiadomo na temat tego, w jaki sposób to doświadczenie wpływa na pracę mózgu, zwłaszcza w zakresie regulacji emocji - mówi jeden z autorów badań prof. K. Luan Phan z Uniwersytetu Illinois.

Dysfunkcje w obrębie ciała migdałowatego i kory przedczołowej związane są z rozwojem takich zaburzeń jak depresja, stany lękowe, zachowania agresywne, a także z powstawaniem uzależnień.

bieda, mózg, dzieciństwo
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-10-28 15:10
Pomijając fakt że zazywczaj dzieci żyjące w ubogich rodzinnach mają mneisjzy dostęp do zdrowego jedzenia... to jeszcze trzeba przyznać tutaj rację że odbija się to na psychikę ludzi...