Badanie mózgu pozwoli badaczom na znalezienie przyczyn wielu chorób

Badanie mózgu pozwoli badaczom na znalezienie przyczyn wielu chorób

Fot. stanley45/iStockphoto

Soczewka kontaktowa upuszczona na podłogę, chomik zaginiony w ogródku - w takich sytuacjach wiele pozornie niezwiązanych z obiektem obszarów w mózgu momentalnie przestawia się na tryb poszukiwań - wynika z badań przeprowadzonych na University of California.

W jaki sposób jesteśmy w stanie znaleźć przysłowiową igłę w stogu siana? Okazuje się, że jeśli szukamy dziecka w tłumie, rejony mózgu zwykle odpowiedzialne za rozpoznawanie różnych przedmiotów (a także te związane z abstrakcyjnym myśleniem) przestawiają się, aby dołączyć do ekipy poszukiwawczej. Dlatego mózg natychmiast koncentruje się na poszukiwaniu dziecka, przekierowując zasoby, wykorzystywane zwykle do innych aktywności - czytamy w magazynie Nature Neuroscience.

- Nasze wyniki pokazują, że mózgi są bardziej dynamiczne, niż pierwotnie myślano. Rozdzielają zasoby w zależności od potrzeb i optymalizują nasze możliwości, zwiększając naszą precyzję w wykonywaniu istotnych zadań - powiedział główny autor badania neurobiolog Tolga Cukur z University of California.

- Kiedy planuje się np. dzień w pracy, większość obszarów w mózgu koncentruje się na zadaniach, celach i organizowaniu czasu, kiedy natomiast szuka się kota, większość rejonów angażowanych jest w rozpoznawanie zwierząt - wyjaśnił.

Badania przeprowadzono metodą rezonansu magnetycznego (fMRI), aby określić aktywność mózgu osób, które w nagraniach wideo miały wskazywać określonych ludzi lub pojazdy. Na podstawie danych powstały modele obrazujące, jak poszczególne obszary w okolicy kory mózgowej reagowały na zawartość filmów. Następnie sprawdzono, jaka część mózgu była zaangażowana podczas poszukiwań osób lub pojazdów. Okazało się, że na poszukiwaniach ludzi skupiało się więcej obszarów w mózgu niż na poszukiwaniach przedmiotów.

Czytaj więcej Tylko tak można leczyć obsesję Głęboka stymulacja mózgu za pomocą wszczepionych do niego elektrod pomaga niektórym osobom z trudnymi do leczenia zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi Dodatkowo zaobserwowano, że kiedy uczestnicy badania szukali osób, oddawała się temu większa część kory mózgowej (podobnie było w przypadku pojazdów). Czyli obszary normalnie odpowiedzialne w rozpoznawanie konkretnych kategorii obiektów, np. roślin czy budynków, przestawiały się na tryb ludzi czy pojazdów, rozszerzając zaangażowaną w poszukiwania powierzchnię mózgu.

- Te zmiany dotyczą wielu obszarów, nie tylko tych związanych z widzeniem. Tak naprawdę największe zaobserwowaliśmy w korze przedczołowej, która zwykle odpowiada za myślenie abstrakcyjne, długoterminowe planowanie i inne kompleksowe zadania - powiedział badacz.

Wyniki mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego ciężko jest się skupić na więcej niż jednym zadaniu w tym samym czasie. Mogą też pomóc w rozpracowaniu, jak ludzie są w stanie przenosić swoją uwagę między konkurencyjnymi zadaniami, a w przyszłości wyjaśnić podłoża chorób jak np. ADHD.

Czytaj więcej w Money.pl
Naukowcy przyjrzą się mózgowi. Co wyjdzie?
Jednym z ciekawszych wykładów podczas konferencji będzie Pornografia w sieci - aspekty psychopatologiczne.
Ojcostwo powoduje zmiany w mózgu myszy
Samce, które nie spłodziły jeszcze potomstwa, inaczej reagują na sygnały chemiczne wysyłane przez nowonarodzone myszy.
Ból może jednak sprawiać przyjemność
Odczuwanie bólu może być interpretowane jako pozytywne lub negatywne doświadczenie w zależności od kontekstu sytuacji.
psychologia, badania, mózg, badanie mózgu
PAP
Czytaj także
Polecane galerie