Bank mleka kobiecego otworzono w Warszawie

Bank mleka kobiecego otworzono w Warszawie

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Pierwszy w Polsce bank mleka kobiecego zaczął działać w Warszawie, w Szpitalu Klinicznym im. W. Orłowskiego. - To historyczny moment dla polskiej neonatologii - powiedziała prof. Maria Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Jej zdaniem zadziwiające jest, że do tej pory nie udało się w naszym kraju utworzyć takiego banku. - Gdziekolwiek się pojawiłam na międzynarodowych konferencjach, wszyscy byli zdziwieni, że Polsce nie ma jeszcze banku mleka kobiecego - dodała

Dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, powiedziała, że mleko matek, które mają go za dużo, wylewane jest do zlewu. Tymczasem jest ono nie tylko pokarmem, lecz również lekiem, znacznie bardziej wartościowym niż jakiekolwiek sztuczne mieszanki.

- Mleko kobiece jest szczególnie potrzebne dzieciom chorym i przedwcześnie urodzonym. Ponieważ są sposoby gromadzenia jego nadwyżek, na całym świecie od 100 lat tworzone są banki kobiecego mleka - podkreśliła prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii.

Bank Mleka Kobiecego otwarty
  • fot: PAP/Tomasz Gzell
  • fot: PAP/Tomasz Gzell
  • fot: PAP/Tomasz Gzell
Wyjaśniła, że w Polsce próbowano już wcześniej utworzyć taki bank. Przed 13 laty powstał on w jednym ze szpitali w Łodzi, ale zamknięto go z powodu kosztów. - Mam jednak nadzieję, że tym razem tak nie będzie i powstaną inne podobne banki na terenie całego kraju - dodał wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.

W warszawskim banku będzie przechowywane mleko bezpłatnie pobierane od kobiet, które mają jego nadmiar. Zostanie ono następnie zbadane i poddawane pasteryzacji metodą Holtera. Polega ona na tym, że przez 30 minut jest ono poddawane obróbce termicznej (w temperaturze 62,5 st. C), żeby zniszczyć wirusy i większość niepożądanych bakterii, jakie mogą się w nim znajdować.

Czytaj więcej Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na bezsenność Coraz więcej osób w Polsce cierpi na bezsenność, przy czym problemy ze snem częściej mają kobiety - mówiono podczas czwartkowego spotkania prasowego poświęconego zaburzeniom snu kobiet w Polsce. Według badania TNS OBOP w grupie skarżących się na zaburzenia snu, kobiety stanowią aż 62 proc. Tak przygotowany pokarm przez 3 miesiące może być przechowywany w temperaturze minus 20 st. C. Po rozmrożeniu mleko jest dzielone na porcje i musi być wtedy zużyte w ciągu 24 godzin. Na każdym etapie (pobranie, obróbka i porcjowanie) mleko jest katalogowane - każda porcja ma skrupulatnie opisaną historię.

- Tak uzyskane mleko matki jest nieco inne niż to, jakie otrzymuje dziecko podczas karmienia piersią, gdyż podczas jego obróbki część składników ulega dezaktywacji, ale są w nim wszystkie te, które są najważniejsze - podkreśliła dr Maria Wilińska, kierownik oddziału klinicznego neonatologii Szpitala im. Orłowskiego w Warszawie.

Prof. Kornacka uważa, że w naszym kraju nie powinno brakować kobiet, które bezpłatnie oddadzą nadmiar mleka. Z badań wynika, że aż 84,7 proc. matek deklaruje, że oddałoby nadmiar swego mleka innym potrzebującym niemowlętom.

Również matki, które nie wytwarzają pokarmu lub mają go zbyt mało, wolą podawać swoim dzieciom naturalne mleko niż mieszanki, zaspokajające jedynie podstawowe potrzeby. Wykazały to badania przeprowadzone w 2010 r. w szpitalach położniczych w woj. kujawsko-pomorskim: 86,4 proc. kobiet przyznało, że podałoby swemu dziecko przebadane mleko innej kobiety.

Ogromne zapotrzebowanie na mleko kobiece wykazały również badania przeprowadzone w 2008 r. w trzech warszawskich szpitalach. Tylko 9 proc. matek dostarczało pokarm w wystarczającej ilości dzieciom przedwcześnie urodzonych. Zdecydowana większość tych noworodków była karmiona mlekiem matki oraz mieszkankami. Co szósty wcześniak otrzymywał wyłącznie sztuczne mieszanki.

W Europie jest już 160 banków mleka kobiecego. Najwięcej jest ich w Szwecji (27), Finlandii (15), Anglii (15) oraz we Francji (19) i w Niemczech (10).

Czytaj więcej w Money.pl
"Już niedługo to my będziemy rządzić krajem"
SLD szykuje nowy program wyborczy i przygotowuje się do przejęcia sterów w kraju.
Kobiety mogą przeżywać orgazm podczas uprawiania sportu
Najczęściej szczytują grając w tenisa, ćwicząc mięśnia brzucha albo uprawiając pilates.
"Donald, kochanie, kobiety sprawią ci lanie"
Wśród protestujących były m.in. pielęgniarki, nauczycielki, panie w mundurach górniczych, marynarskich. Według policji demonstrowało ok. 400-500 kobiet.
warszawa, mleko, kobiece
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
są matki zastępcze,są i żony
178.37.130.* 2012-03-31 09:45
Kiedyś to załatwiały mamki,lecz były za tanie.