Choroby serca. Zamożni częściej chorują

Choroby serca. Zamożni częściej chorują

Fot. beerkoff/iStockphoto
Mieszkańcy zamożnych krajów są bardziej narażeni na choroby serca, ale mniej cierpią z ich powodu niż ludzie biednych regionów - poinformowano podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), która w środę zakończyła się w Amsterdamie.

Wskazują na to badania o nazwie Prospective Urban Rural Epidemiology.

Główny ich autor prof. Salim Yusuf z McMaster University w Kanadzie powiedział, że wyniki świadczą o tym, że w przypadku chorób ogromne znacznie ma dostęp do odpowiedniej opieki kardiologicznej. Jest on równie ważny jak odpowiedni styl życia - podkreślił specjalista uznawany za jednego z najlepszych na świecie badaczy zajmujących się wpływem stylu życia na choroby serca.

Badaniem PURE objęto 155 tys. osób zamieszkujących 628 aglomeracji miejskich w 17 krajach na pięciu kontynentach. Porównywano zarówno mieszkańców USA, Kanady i Arabii Saudyjskiej jak również Indii, Pakistanu oraz Zimbabwe.

Obserwacje te potwierdziły, że wraz ze wzrostem dochodów zwiększa się zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe, szczególnie na chorobę wieńcową i udary mózgu. Zaskakujące jest jednak, że nie przekłada się to na większą śmiertelność z tego powodu. W krajach zamożnych zwykle jest wyższy poziom opieki kardiologicznej, dzięki czemu choroby te można dobrze kontrolować i wydłużyć życie chorym.

Według prof. Yusufa, w krajach bogatych schorzenia serca są również wcześniej wykrywane, co pozwala jeszcze skuteczniej je leczyć. W biednych regionach choroby te są zwykle wykrywane dopiero w stanie zaawansowanym, gdy chorzy odczuwają poważne objawy. Wtedy jednak leczenie jest mniej efektywne.

Kanadyjski specjalista dodał, warto byłoby ustalić jakie elementy opieki medycznej mają największy wpływ na obniżenie śmiertelności z powodu chorób serca. Jeśli udałoby się je wykorzystać w krajach mniej zamożnych, również i tam można byłoby ograniczyć liczbę zgonów z powodu chorób serca.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy telefony komórkowe nam szkodzą?
Eksperci od lat zastanawiają się, czy to promieniowanie może być szkodliwe, na przykład powodować raka mózgu.
Praca na nocną zmianę prowadzi do raka?
Zależność między tą chorobą a wykonywaniem pracy w nocy zauważono najwcześniej u pielęgniarek.
1000 mg tej substancji zapewni dłuższe życie
Dostarczanie organizmowi większych dawek tej substancji wydłuża życie kobiet niezależnie od tego, w jakiej postaci pierwiastek ten jest przyjmowany: czy są to sztuczne preparaty, czy źródła naturalne.
zdrowie, badania, choroby serca, kardiolodzy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie