Co trzecia uczennica w RPA zarażona wirusem HIV

Co trzecia uczennica w RPA zarażona wirusem HIV

Fot. Soleilc/Dreamstime

W Republice Południowej Afryki prawie co trzecia dziewczynka w wieku szkolnym jest zainfekowana wirusem HIV - takie szokujące dane publikuje Der Spiegel, powołując się na południowoafrykańskie ministerstwo zdrowia.

Według resortu nosicielem wirusa wywołującego AIDS jest aż 28 proc. tamtejszych uczennic. Jeszcze bardziej szokujące jest jednak to, że nie zostały one zakażone przez swych rówieśników. Z badań wynika, że z wirusem HIV żyje zaledwie 4 proc. chłopców południowoafrykańskich.

Dziennik Sowetan pisze, że to nie chłopcy spali z dziewczynkami, które zostały zainfekowane. Zakazili je dorośli mężczyźni - podkreśla pismo nazywając ich Sugar Daddies (kochani tatusiowie), bo często są to ojcowie dziewcząt.

Potwierdzają to dane o ciążach nieletnich. W 2011 r. odnotowano 94 tys. ciąż u nastolatek, spośród których najmłodsze miały zaledwie 10 lat.

W RPA nadal silna jest tradycyjna wydawania 12-letnich dziewczynek za dużo starszych od siebie mężczyzn. A wielu z nich jest nosicielem wirusa. Starzejący się Afrykanie wierzą, że seks z młodą dziewczyna odmłodzi ich i uleczy z wszelkich dolegliwości.

W RPA jest największy na świecie odsetek osób żyjących z wirusem HIV. Na 50 mln mieszkańców aż 6 mln jest zakażonych. W 2012 r. na AIDS zmarło 260 tys. ludzi. Od niedawna w RPA w szkołach rozdawane są prezerwatywy, można również bezpłatnie się przebadać na obecność wirusa HIV. Skuteczniejsze jest również leczenie chorych, ale rozpowszechnienie zakażenia wciąż jest ogromne.

aids, hiv, rpa, ochrona zdrowia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
kjhgfdertyuio
212.14.47.* 2013-03-15 14:48
Poprzez doktrynę zakazującą używania prezerwatyw. Jest to polityka zbrodnicza wobec tych dziewcząt.