Coraz mniej zakażeń HIV. Raport ONZ

Coraz mniej zakażeń HIV. Raport ONZ

Fot. nicolas_/iStockphoto

Świat zaczyna wygrywać walkę z epidemią HIV/AIDS - wynika z najnowszego raportu ONZ. W ostatnim okresie gwałtownie zmalała liczba nowych zakażeń, a także zgonów.

W porównaniu z rokiem 2001 teraz nowych przypadków zakażeń jest o jedną trzecią mniej, czyli 2,3 miliona rocznie. Największy spadek - o ponad połowę - odnotowano u dzieci - mówi Peter Ghys z ONZ-wskiej agencji UNAIDS. Jak dodaje, ten sukces możemy zawdzięczać programom zmniejszania transmisji wirusa HIV z organizmów matek do ciał dzieci.

O ponad 30 procent spadła też w ostatniej dekadzie liczba zgonów na AIDS. Według ONZ, wyjątkowo skuteczne okazują się leki antyretrowirusowe, które znacznie zmniejszają liczbę wirusów w organizmie. To przedłuża życie pacjenta, a jednocześnie zmniejsza ryzyko zarażenia innych osób.

Nadal zagrożeniem są jednak: brak funduszy, ryzykowne zachowania seksualne i stosowanie brudnych igieł i strzykawek przez ludzi zażywających narkotyki. To jest przyczyną wzrostu nowych infekcji w niektórych rejonach świata: na wschodzie Europy, w centralnej Azji czy na Bliskim Wschodzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja łamie prawa człowieka? Na to wygląda
Human Rights Watch wezwała rząd Grecji do wycofania przepisów o obowiązkowych testach na obecność wirusa HIV wśród prostytutek, nielegalnych imigrantów i narkomanów.
Wirus HIV pokonany dzięki przeszczepowi...
Zabieg przeprowadzili specjaliści Brigham and Women's Hospital w Bostonie (USA), gdzie obaj mężczyźni byli leczeni z powodu chłoniaka.
Szczepionka na AIDS w ciągu trzech lat?
- Jesteśmy być może nieco szaleni, ale spodziewamy się prewencyjnej szczepionki w ciągu trzech, czterech, pięciu, sześciu, czy siedmiu lat - twierdzi amerykański wirusolog Robert Gallo, współodkrywca HIV.
onz, epidemia, aids, hiv, choroba
HIV
IAR
Czytaj także
Polecane galerie