Czarny trójkąt na lekarstwach. Nowe zarządzenie UE

Czarny trójkąt na lekarstwach. Nowe zarządzenie UE

Fot. Bartosz KRUPA/East News

Za kilka miesięcy na opakowaniach niektórych lekarstw w Unii Europejskiej pojawi się czarny, odwrócony trójkąt. Nie oznacza to, że są one niebezpieczne, ale Bruksela prosi nas, byśmy zwrócili na nie szczególną uwagę.

Komisja Europejska zapewnia, że lekarstwa, które pojawią się w aptekach oznaczone czarnym, odwróconym trójkątem zostaną wcześniej przetestowane i dopuszczone na rynek, ale chce zebrać informacje o możliwych skutkach ubocznych. Dlatego na ulotkach znajdzie się apel, by pacjenci zgłaszali wszelkie niespodziewane reakcje na nowe preparaty. To ma usprawnić działanie systemu europejskiego nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii.

Obowiązek oznakowania niektórych leków czarnym, odwróconym trójkątem wejdzie w życie od września. Wśród specyfików, które będą szczególnie monitorowane, znajdą się wszystkie leki dopuszczone na rynek po 1.stycznia 2011 roku, zawierające nową substancję, a także nowe szczepionki.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy i Holandia chcą karać kraje UE
Szefowie dyplomacji Niemiec, Danii, Holandii i Finlandii chcą, by sprawa ta została przedyskutowana podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich.
"UE powinna wykorzystać ten potencjał"
Unia Europejska znajduje się w szczególnym punkcie swej historii - mówiła Ewa Kopacz.
Polska odzyska 400 mln zł? Są na to szanse
Polska może jeszcze powalczyć z Komisją Europejską o pieniądze. Chodzi o prawie 400 milionów złotych. Zasugerował to minister do spraw europejskich Piotr Serafin.
unia europejska, lekarstwa
IAR
Czytaj także
Polecane galerie