Czechy: pierwsza licencja na import marihuany

Czechy: pierwsza licencja na import marihuany

Fot. iStockphoto
Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wydało pierwszą licencję na import marihuany do celów leczniczych. Firma Elkoplast Sluszovice będzie mogła w grudniu sprowadzić 3 kilogramy konopi z Holandii.

W kwietniu weszła w życie ustawa umożliwiająca wykorzystywanie w Czechach marihuany do celów terapeutycznych, aby załagodzić symptomy niektórych chorób, jak nowotwory, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy łuszczyca.

Władze mają w sposób kontrolowany importować konopie, dopóki Państwowy Instytut Kontroli Leków nie rozpocznie wydawania licencji krajowym plantacjom.

Według wtorkowego raportu czeskiego obserwatorium ds. narkotyków liczba ludzi sięgających po marihuanę w Czechach spadła z 15,3 proc. w 2008 roku do 9,2 proc. w roku 2012. W kraju liczącym 10,5 mln mieszkańców codzienne korzystanie z marihuany deklaruje 22 tys. osób.

Czechy należą do krajów z najbardziej liberalnym w Europie podejściem do narkotyków. Osoby posiadające do 15 gramów marihuany lub uprawiające na własny użytek do pięciu roślin mogą zostać ukarane najwyżej grzywną.

Z represjami muszą natomiast liczyć się nielegalne plantacje i sklepy, sprzedające m.in. nasiona czy niezbędne akcesoria. Od początku listopada 45 osobom postawiono zarzuty propagowania narkomanii w następstwie serii rewizji w takich sklepach w całym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąsiad Polski zalegalizował marihuanę
Marihuana znika w Czechach z listy substancji zakazanych i trafia do spisu leków.
Czesi chcą promować w Polsce e-aukcje
Przekonują, że to przejrzysty i tańszy sposób zakupu towarów i usług.
import, czechy, licencja, marihuana, konopie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie