Czytaj książki, ciesz się lepszą pamięcią do końca życia

Czytaj książki, ciesz się lepszą pamięcią do końca życia

Fot. Kamil Porembiński/CC/Flickr

Czytanie książek, pisanie oraz inne aktywności stymulujące mózg pomagają dłużej cieszyć się dobrą pamięcią - informuje pismo Neurology wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Dr Robert S. Wilson z Rush University w Chicago przeprowadził badania, w których uczestniczyły 294 osoby o średniej wieku wynoszącej 89 lat. Seniorzy przez sześć lat brali udział w corocznej serii testów sprawdzających pamięć i sprawność myślenia. Odpowiedzieli także na pytania dotyczące czytania, pisania i innych pobudzających mózg czynności w dzieciństwie, wieku młodzieńczym, w wieku średnim oraz aktualnie.

Po śmierci uczestników naukowcy przeprowadzili autopsję ich mózgów pod kątem zidentyfikowania śladów demencji, takich jak blaszki amyloidowe, uszkodzenia czy splątki neurofibrylarne.

Po wzięciu pod uwagę zmian neurologicznych, dr Wilson stwierdził, że uczestnicy, którzy regularnie pobudzali mózg do pracy zarówno w młodości, jak i w jesieni życia, cieszyli się dobrą pamięcią dłużej.

W przypadku osób często ćwiczących mózg po 80. roku życia utrata pamięci następowała o 32 proc. wolniej niż u osób znajdujących się w grupie o przeciętnej aktywności intelektualnej. U osób, które rzadko poświęcały czas na stymulację mózgu, proces utraty pamięci przebiegał natomiast o 48 proc. szybciej.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcesz coś wymazać z pamięci? Mózg pomoże
Na kontrolowane zapominanie są dwa sposoby. Zobacz, jakie.
Ecstasy upośledza pamięć. Nawet brana okazjonalnie
Użytkownicy nie są w stanie rozpoznać sygnałów, sugerujących pogorszenie funkcjonowania pamięci zanim nie jest za późno, aby zapobiec zmianom.
Oto, dlaczego warto być aktywnym
Czytanie książek czy pisanie listów może spowalniać proces starzenia się mózgu. Takiego zdania są amerykańscy naukowcy.
pamięć, mózg, demencja starcza
PAP
Czytaj także
Polecane galerie