Dawcy szpiku kostnego poszukiwani. Niewielu chorych ma szansę na wyleczenie

Dawcy szpiku kostnego poszukiwani. Niewielu chorych ma szansę na wyleczenie

Fot. thelinke/iStockphoto

Potencjalni dawcy szpiku kostnego pilnie poszukiwani. Mimo, że w bazie fundacji DKMS jest już zarejestrowanych 460 tysięcy osób, wciąż niewielu chorych ma szansę znaleźć swojego genetycznego bliźniaka.


Do tej pory ponad tysiąc osób oddało komórki macierzyste ale to kropla w morzu potrzeb mówi Marek Makowski z Fundacji . Jak tłumaczy prawdopodobieństwo znalezienia genetycznego bliźniaka wynosi od 1 do 25 tysięcy a czasami nawet od 1 do kilku milionów przy rzadkim kodzie genetycznym. Są chorzy, dla których w bazie jest kilkunastu a nawet kilkuset dawców, ale i też tacy, dla których nie sposób znaleźć nawet jednego. Dlatego Fundacja zachęca do rejestracji w bazie dawców.

Dziś będzie taka okazja w Krynicy Zdroju. Zainteresowane osoby muszą być zdrowe i pełnoletnie. Akcja fundacji DKMS Polska zaplanowano w godzinach od 9 do 15, w Jednostce Państwowej Straży Pożarnej. Pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej to najczęstsza metoda. Przeszczepy wykonuje się w sześciu klinikach, z których pięć znajduje się w Polsce, a jedna w Niemczech.

Czytaj więcej w Money.pl

szpital, leczenie, lekarz, przeszczep, rak, nowotwór, dawcy, szpik kostmy
IAR
Czytaj także
Polecane galerie