Depresja u osób po udarze trzykrotnie zwiększa ryzyko zgonu

Depresja u osób po udarze trzykrotnie zwiększa ryzyko zgonu

Fot. Dean Mitchell/iStockphoto

Osoby po udarze, które cierpią na depresję mogą mieć trzykrotnie wyższe ryzyko przedwczesnego zgonu w porównaniu z osobami bez udaru lub depresji - zaobserwowali amerykańscy naukowcy.

Informację o wynikach ich badań podaje serwis internetowy EurekAlert. Nasze badania uwypuklają, jak ważne jest badanie pacjentów po udarze pod kątem występowania depresji oraz leczenie jej - komentuje współautor pracy Amytis Towfighi z University of Southern California oraz z Rancho Los Amigos National Rehabilitation Center w Los Angeles.

Badacz przypomina, że depresja rozwija się nawet u jednej trzeciej osób po udarze. Jego zdaniem bliscy i krewni pacjenta mogą pomóc zaobserwować jej objawy, a dzięki temu potencjalnie zmniejszyć ryzyko jego zgonu.

Najnowszymi badaniami objęto ponad 10,5 tys. osób w wieku 25-74 lata. Stan ich zdrowia śledzono przez 21 lat. U ponad 8 tys. badanych nie doszło do udaru mózgu czy rozwoju depresji, u ponad 2 tys. wystąpiła depresja, 73 osoby doznały udaru, ale nie miały objawów depresji, a u 48 wystąpiły obydwa problem zdrowotne.

Po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, płeć, rasa, wykształcenie, przychody oraz stan cywilny, naukowcy wyliczyli, że ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było trzykrotnie wyższe u osób, które przeszły udar i zarazem cierpiały na depresję, w porównaniu z tymi, u których nie wystąpił żaden z tych problemów zdrowotnych. Ryzyko zgonu z powodu kolejnego udaru mózgu było natomiast czterokrotnie wyższe wśród pacjentów, którzy doznali udaru i cierpieli na depresję.

Towfighi zwraca uwagę, że podobny związek zaobserwowano wcześniej u osób po zawale serca z objawami depresji.

Dokładne rezultaty swoich badań naukowcy zaprezentują podczas 65. dorocznego spotkania Amerykańskiej Akademii Neurologii, które odbędzie się w dniach 16-23 marca w San Diego.

zdrowie, depresja, udar
PAP
Czytaj także
Polecane galerie