Dyskryminacja w pracy. Brytyjskie matki się skarżą

Dyskryminacja w pracy. Brytyjskie matki się skarżą

Fot. Dreamstime
Ponad jedna czwarta brytyjskich matek doświadczyła dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na ciążę czy urlop macierzyński. Większość tego nie zgłasza - informuje BBC.


Około 30 proc. z nich uważa, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie miały już możliwości awansu, 35 proc. jest zdania, że od czasu, kiedy urodziły dziecko, pracują ciężej - wynika z badania firmy Slater and Gordon, w którym udział wzięło prawie 2 tys. kobiet.

27 proc. badanych czuło presję związaną z wcześniejszym powrotem do pracy, niż planowało. Aż 54 proc. mówi, że ich pracodawcy mogliby zrobić więcej, żeby wesprzeć pracujące matki.

- Zwalnianie kobiet z pracy z powodu ciąży lub urlopu macierzyńskiego jest nielegalne - powiedziała Jo Swinson odpowiadająca za kwestie równouprawnienia w rządzie. - To dlatego od kwietnia 2015 r. wprowadzimy dzielone urlopy rodzicielskie i płacę, która pozwoli rodzicom wybrać jak podzielą się opieką nad dzieckiem w pierwszym roku jego życia.

Według prawnika z firmy Slater and Gordon, Kirana Daurka'ego, to szokujące, że tak mało kobiet otwarcie mówi o doświadczanej dyskryminacji. - Musimy o tym rozmawiać, by kobiety wiedziały, że nie są same, mają swoje prawa i mogą działać - uważa.

W lipcu była minister pracy Wielkiej Brytanii Yvette Cooper ogłosiła, że czuła się marginalizowana w relacjach służbowych przez swoich współpracowników, kiedy skorzystała z urlopu macierzyńskiego po raz drugi.

Czytaj więcej w Money.pl
Zawodowa matka pracuje za 3193 zł
Stereotypowe myślenie każe równać matkę zajmującą się domem i dziećmi z niewykształconą kobietą o zaściankowym światopoglądzie. To mit!
Urodziłaś dziecko? Lepiej wróć do pracy
Okazuje się, że mamy, które uczestniczą w życiu zawodowym po urodzeniu dziecka, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym w wieku 40 lat.
Jak mobilni zawodowo muszą być Polacy?
Czy bylibyście skłonni zmienić miejsce pracy w przypadku otrzymania lepiej płatnej oferty, aczkolwiek zupełnie odmiennej od Waszych kwalifikacji i umiejętności?
PAP
Czytaj także
Polecane galerie