Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Działający na rzecz walki z nowotworami nagrodzeni w Warszawie

Działający na rzecz walki z nowotworami nagrodzeni w Warszawie

Fot. sxc/cc/3

Elżbieta Wojdyła, Odział Onkologii Klinicznej Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu i twórcy Międzynarodowych Igrzysk Sportowych ,,Onko-Olimpiada" to laureaci plebiscytu ,,Złote Krople Rosy". We wtorek uhonorowano ich za działalność na rzecz walki z nowotworami.

Finał plebiscytu ,,Złote Krople Rosy", który trwał od 14 lutego, odbył się we wtorek w Tetrze Polskim w Warszawie. Akcję zorganizowano w ramach kampanii ,,Rak. To się leczy!".

Laureatów w kategoriach ,,Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce" i ,,Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce" wybrano w internetowym głosowaniu. Nagrodę w kategorii: ,,Kampania/akcja społeczna lub edukacyjna najbardziej zaangażowana w walkę z rakiem w roku 2012 w Polsce" przyznała kapituła ekspertów pod przewodnictwem prof. Jacka Jassema.

Internauci zdecydowali, że na zwycięstwo w kategorii ,,Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce" najbardziej zasługuje Elżbieta Wojdyła, która od wielu lat działa na rzecz kobiet z rakiem piersi, organizując bezpłatne badania oraz akcje, imprezy i happeningi nagłaśniające problemy nowotworowe.

,,Jest przewodniczącą stowarzyszenia +Zawsze Kobieta+ oraz przykładem na to, że raka się leczy, a po nim można zacząć żyć na nowo. W 2007 roku założyła Centrum Odnowy Biologicznej +Wellness+. Panie po operacji piersi, dla których rehabilitacja jest konieczna, mogą w nim korzystać z zajęć bezpłatnie" - uzasadniali organizatorzy konkursu.

W kategorii ,,Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce" najwięcej głosów zdobył Oddział Onkologii Klinicznej Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Centrum jest najnowocześniejszym i jedynym ośrodkiem w promieniu 100 km od Tarnobrzega oferującym pacjentom możliwość uzyskania pomocy w leczeniu chorób onkologicznych. Oddział stworzyli dr Iwona Drab Mazur, która zostawiła pracę w najlepszej polskiej klinice onkologicznej w Gliwicach i przyjęła propozycję pracy w tarnobrzeskim szpitalu oraz dr Wojciech Wiśniewski, który wrócił do lecznicy po 15 latach nieobecności.

,,Połączył ich wspólny cel - stworzenie centrum onkologicznego, w którym zostanie położony nacisk na leczenie ograniczające konieczność wykonywania radykalnych amputacji piersi. Wspierani przez młodszych lekarzy i wykwalifikowane pielęgniarki stworzyli miejsce, gdzie przeprowadzane jest również leczenie systemowe innych typów raka, w tym chemioterapia i terapia ukierunkowana na cele molekularne i hormonoterapia" - uzasadniają organizatorzy plebiscytu.

Nagrodę w kategorii: ,,Kampania/akcja społeczna lub edukacyjna najbardziej zaangażowana w walkę z rakiem w roku 2012 w Polsce" otrzymały Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "Onko-Olimpiada 2012". Ich organizatorem jest "Fundacja Spełnionych Marzeń" Małgorzaty i Tomasza Osuchów, przy współpracy trenerów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Organizatorem kampanii ,,Rak. To się leczy!" i plebiscytu ,,Złote Krople Rosy" jest Fundacja Rosa, której merytorycznego wsparcia udzieliły: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich. W trakcie kampanii dołączyli: Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Dzięki współpracy tych środowisk powstała platforma www.raktosieleczy.pl, która gromadzi informacje przydatne każdemu, kto poszukuje wiedzy o dostępnych badaniach profilaktycznych, ośrodkach medycznych i metodach leczenia. (PAP)

ekr/ rda/

rak, inne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie