Eksperci: problem z innowacyjnymi lekami to mit

Eksperci: problem z innowacyjnymi lekami to mit

Fot. flickr/cc/subliminl

Prawdziwym problemem jest to, że firmy farmaceutyczne wypuszczają na rynek nowe leki, które skutecznością nie przewyższają starych - twierdzą autorzy artykułu na łamach "British Medical Journal".

Od początku nowego stulecia pojawiają się artykuły i raporty mówiące, że nowych leków wkrótce może zabraknąć. Tymczasem jednak stale pojawia się ich od 15 do 25 rocznie.

Jak uważają Donald Light z University of Medicine and Dentistry w New Jersey oraz Joel Lexchin z York University w Toronto, opowieści o "kryzysie innowacji", jakie przemysł farmaceutyczny przekazuje politykom i prasie mają tylko spowodować objęcie producentów leków ochronnym parasolem państwa i ochronić ich przed wolnorynkową konkurencją.

Co więcej, niezależne badania wykazały, że od 85 do 90 proc. wszystkich nowo wprowadzanych na rynek leków w ciągu ostatnich 50 lat dało niewiele korzyści, za to przyniosło wyraźne szkody.

Przemysł farmaceutyczny stale podkreśla, jak wielkie są nakłady finansowe związane z odkrywaniem nowych leków, jednak większość tych pieniędzy pochłania wprowadzanie niewielkich zmian, zapewniających stały dochód ze sprzedaży. Około 80 proc. ponoszonych przez społeczeństwo wydatków na leki pochłania intensywna promocja nieco poprawionych preparatów.

Firmy zawyżają koszty ponoszone na badania i rozwój, aby lobować za większą ochroną przed konkurentami. Według niezależnych analiz na badania i rozwój przeznacza się 1,3 proc. uzyskiwanych dochodów, podczas gdy na promocję i marketing aż 25 proc. - czyli 19 razy więcej.

Zdaniem autorów artykułu należałoby ograniczyć dopuszczanie do użytku leków o niewielkiej wartości terapeutycznej. Prowadzi to bowiem do wydawania miliardów bez istotnych korzyści dla zdrowia obywateli. Potrzebne jest także - według nich - wynagradzanie instytucji regulujących rynek farmaceutyczny ze środków publicznych oraz nowe sposoby nagradzania za prawdziwą innowacyjność.(PAP)

pmw/ agt/

leki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie