Epidemia Eboli mało prawdopodobna w UE. Bruksela uspokaja [WIDEO]

Epidemia Eboli mało prawdopodobna w UE. Bruksela uspokaja

Fot. European People's Party/CC BY 2.0/wikimedia commons
Komisarz ds. zdrowia Tonio Borg jako skrajnie niewielkie ocenił w ryzyko, by wirus przedostał się do Europy. WHO wezwała tego dnia do międzynarodowej mobilizacji w związku z epidemią gorączki krwotocznej w Afryce Zachodniej.


- Chcę uspokoić obywateli. Prawdopodobieństwo, że Ebola uderzy w terytorium europejskie jest skrajnie małe
- oświadczył. W komunikacie wyjaśnił, że jest tak dlatego, iż niewiele osób udaje się do Europy z podejrzeniem zarażenia, a także z powodu sposobu przenoszenia się wirusa, wyłącznie przez kontakt bezpośredni z płynami ustrojowymi chorego.

Komisarz zapewnił, że UE od miesięcy śledzi sytuację w Afryce Zachodniej i, choć pojawienie się wirusa w Europie jest mało prawdopodobne, jesteśmy przygotowani, by stawić mu czoło. Hiszpański misjonarz, który został zarażony wirusem Ebola w Liberii, w czwartek wrócił do Hiszpanii, gdzie ma być leczony.

Deklaracja Borga padła w dniu, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazwała epidemię w Afryce Zachodniej sytuacją nadzwyczajną na skalę międzynarodową i wezwała do globalnej solidarności i mobilizacji.

Konieczna jest skoordynowana odpowiedź międzynarodowa, żeby powstrzymać i cofnąć proces międzynarodowego szerzenia się wirusa Ebola - oceniła w piątek szefowa WHO Margaret Chan.

Laserowy termometr na lotniskach. Świat boi się wirusa Ebola

Obecna epidemia Eboli rozpoczęła się w marcu w Gwinei i rozprzestrzeniła się do Sierra Leone i Liberii. Przypadki zachorowań odnotowano też w Nigerii. Od początku roku epidemia spowodowała śmierć prawie 1000 ludzi. Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

wirus, epidemia, ebola, gorączka krwotoczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Dan Brown
212.160.130.* 2014-08-08 14:09
Populacja zmniejszy sie o 1/3