Epidemia Eboli. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: sytuacja nadzwyczajna [WIDEO]

Epidemia Eboli. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: sytuacja nadzwyczajna

Powstrzymanie epidemii wymaga nadzwyczajnych środków - ostrzega WHO. Jednocześnie organizacja uznała, że nie ma potrzeby wprowadzania powszechnego zakazu podróży międzynarodowych czy handlu w związku z epidemią gorączki krwotocznej.

Szefowa WHO Margaret Chan podkreśliła, że dzisiejszy komunikat stanowi wyraźne wezwanie do solidarności międzynarodowej. Zwróciła zarazem uwagę, że choć w wielu krajach prawdopodobnie nie będzie ani jednego przypadku zachorowania, to państwa zmagające się z epidemią nie mogą zostać pozostawione same sobie.

- Kraje dotychczas zmagające się z wirusem po prostu nie mają możliwości poradzenia sobie samodzielnie z epidemią na taką skalę i o takiej złożoności - podkreśliła Chan na konferencji w Genewie. Wezwała społeczność międzynarodową do zapewnienia możliwie jak najszybszego wsparcia.

Zalecono, by kraje przygotowały się na wykrywanie i postępowanie w przypadku zachorowań, a także ułatwiły procedury ewakuacji swoich obywateli, zwłaszcza personelu medycznego, który jest narażony na zakażenie.

Jak podkreślono, wszystkie kraje, w których dochodzi do zakażeń - do tej pory są to Gwinea, Liberia, Nigeria i Sierra Leone - powinny wprowadzić u siebie stany nadzwyczajne.

W tym tygodniu obradowała w Genewie komisja ekspertów mających za zadanie ocenić powagę zagrożenia.

WHO poinformowała, że epidemia Eboli - największa i najdłuższa w historii - jest niepokojąca wystarczająco, aby zakwalifikować ją jako sytuację nadzwyczajną na skalę międzynarodową. Organizacja wydała podobne ostrzeżenia dla pandemii świńskiej grypy w 2009 roku i szerzenia się wirusa polio w maju bieżącego roku.

Obecna epidemia wirusa Eboli rozpoczęła się w marcu w Gwinei i rozprzestrzeniła się do Sierra Leone i Liberii. Przypadki zachorowań odnotowano też w Nigerii.

Od początku roku epidemia spowodowała śmierć prawie 1000 ludzi. Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

W sprawie epidemii głos zabrał również prezydent USA. Zobacz, co powiedział

PAP
Czytaj także
Polecane galerie