Epidemia Eboli. Szczepionka w przyszłym roku? [WIDEO]

Epidemia Eboli. Szczepionka w przyszłym roku?

Fot. Army Medicine
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że ma nadzieję, iż w pełni przetestowana szczepionka przeciw wirusowi będzie dostępna w 2015 roku. Afrykański Bank Rozwoju (ADB) ogłosił, że na walkę z epidemią przeznaczy dodatkowe 155 mln dol.

 

Wirusem eboli od wybuchu epidemii w marcu zaraziło się w Afryce Zachodniej ponad 7 tys. osób; 3338 chorych zmarło - podaje WHO, podkreślając, że dane te są prawdopodobnie zaniżone.

Kraje najbardziej dotknięte epidemią to Liberia, Gwinea i Sierra Leone. 20 przypadków zachorowań odnotowano w Nigerii, a jeden w Senegalu. Odrębne ognisko choroby wykryto w Demokratycznej Republice Konga, gdzie zachorowało 70 osób, a 42 zmarły.

Po spotkaniu w siedzibie WHO w Genewie, w sprawie prac nad lekiem, służby prasowe organizacji poinformowały, że walcząc o jak najszybsze udostępnienie na skalę masową nowej szczepionki, eksperci starają się w ciągu paru miesięcy dokonać tego, co normalnie zajmuje dwa do czterech lat. Jednak nawet przy maksymalnym wysiłku pierwsze znaczące dawki szczepionki będą dostępne dopiero pod koniec pierwszego kwartału 2015 roku.

WHO przyznaje, że w przypadku stosowania tego leku w Afryce Zachodniej powstają dodatkowe trudności techniczne, gdyż szczepionka musi być przechowywana w temperaturze - 80 st. Celsjusza.

Afrykański Bank Rozwoju przyznał w środę Liberii, Sierra Leone, Gwinei i Wybrzeżu Kości Słoniowej dodatkowe fundusze przeznaczone na walkę z epidemią. Będzie to w sumie 155 mln dol., z czego 118 mln to kredyt, a 37 mln dol. to darowizna.

ADB przeznaczy też 10 mln dol. na to, by zachęcić afrykańskich lekarzy i pielęgniarki, by wyjechali do Gwinei, Sierra Leone i Liberii - poinformował prezes banku Donald Kaberuka. W połowie sierpnia ADB pożyczył krajom dotkniętym epidemią 60 mln dol. Służby prasowe ONZ poinformowały również, że najprawdopodobniej na ebolę zmarł jedyny jak dotąd pracownik misji ONZ w Liberii.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie