Eutanazja czy szacunek dla życia? Lekarze odpowiadają

Eutanazja czy szacunek dla życia? Lekarze odpowiadają

Fot. laflor/iStockphoto

Kiedy i jak długo leczyć? I w jakiej sytuacji wolno przerwać terapię, nawet jeśli pacjent lub jego rodzina pragną ją kontynuować? - to pytania, na jakie próbowali odpowiedzieć lekarze i etycy podczas trwającego w Krakowie VIII Kongresu Polonii Medycznej.

Podczas sympozjum etyki medycznej w salach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego poruszono wiele fundamentalnych kwestii, z którymi boryka się na co dzień medyczna opieka paliatywna. Wśród prelegentów i dyskutantów byli nie tylko polonijni lekarze, ale także filozofowie i etycy.

Zwrócili oni uwagę na gąszcz problemów - moralnych, prawnych, finansowych i organizacyjnych - związanych z leczeniem osób chorych u kresu ich życia.

W tym kontekście mowa była o trudności w odróżnieniu eutanazji od odstąpienia od uporczywej terapii. - Rezygnacja od leczenia danej choroby na rzecz działań paliatywnych czy hospicyjnych nie jest eutanazją, ale szacunkiem dla ostatniego etapu życia ludzkiego, dla naturalnej śmierci - twierdził filozof ks. prof. Tadeusz Biesaga z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Powoływał on się przy tym m.in. na zapisy obecnego polskiego Kodeksu Etyki Lekarskiej, który mówi, że w stanach terminalnych lekarz nie ma obowiązku podejmowania i prowadzenia reanimacji lub uporczywej terapii i stosowania środków nadzwyczajnych. Pojęcie rezygnacji z uporczywej terapii nie występuje co prawda w zapisach prawnych, ale należy do zbioru zasad etycznych lekarza - zauważył Biesaga.

Inni prelegenci przedstawili to zagadnienie z perspektywy prawa i praktyki medycznej różnych państw europejskich oraz USA. Jak zauważył dr Bogdan Miłek z Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech, niemieckie prawo nie dopuszcza eutanazji ani nawet biernej pomocy lekarzy w samobójstwie nieuleczalnie chorych. Jednak - jak dodał - propozycje legalizacji takich praktyk powracają co pewien czas w debacie publicznej.

W Niemczech wielu starszych obywateli ma - zdeponowane u lekarzy, prawników lub rodziny - odpowiednie deklaracje, w których formułują swoją wolę w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. - To bardzo ułatwia lekarzowi i rodzinie pacjenta podjęcie decyzji w sytuacji krytycznej i oszczędza pacjentowi niechcianych zabiegów - podkreślił dr Miłek.

Inaczej stan prawny dotyczący stanu terminalnego pacjenta wygląda w takich krajach Europy, jak Holandia czy Belgia, gdzie - po spełnieniu rygorystycznych warunków - sam lekarz może dokonać eutanazji na życzenie pacjenta.

Z kolei w USA - o czym opowiadał podczas sesji dr Józef Mazurek z Chicago - przepisy w tej kwestii podlegają ustawodawstwu stanowemu, a nie federalnemu, a zatem są mocno zróżnicowane.

Dotychczas żaden stan w USA nie zalegalizował eutanazji sensu stricto (czyli z aktywnym udziałem lekarza). Jednak - jak podał przedstawiciel Polonii amerykańskiej - w niektórych stanach, jak Oregon, Montana i Washington State prawo zezwala na tzw. zejście śmiertelne z udziałem lekarza - czyli dostarczenie przez niego specyfików, recept lub informacji niezbędnych do popełnienia przez chorego medycznego samobójstwa. W tym wypadku pomoc lekarza w eutanazji ma charakter bierny.

W wystąpieniach na krakowskim kongresie lekarze wskazywali ponadto różnice w organizacji opieki paliatywnej w krajach Europy. Niemcy posiadają rozwinięty system opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi, dotyczący zarówno chorób nowotworowych, jak też innych schorzeń w fazie bardzo zaawansowanej lub terminalnej.

Oprócz sieci szpitalnej i hospicjów istnieją tam liczne grupy opieki paliatywnej, tzw. SAVP (złożone z lekarzy, pielęgniarek, innych zawodów medycznych), które pełnią swoje zadania u pacjenta w domu, towarzysząc mu do ostatnich chwil życia.

Z kolei w biednych krajach europejskich - jak zwracali uwagę przedstawiciele Polonii medycznej z Mołdawii, Ukrainy czy Litwy - główne problemy opieki paliatywnej są najczęściej natury finansowej.

Lekarze z Europy Wschodniej martwią się na co dzień przede wszystkim o to, jak zapewnić opiekę nieuleczalnie chorym, gdy tamtejsza służba zdrowia cierpi na chroniczny brak funduszy, w tym także na budowę hospicjów.

Obrady VIII Kongresu Polonii Medycznej potrwają do soboty. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia. Sesję krakowską poświęcono pamięci wybitnego lekarza i humanisty prof. Juliana Aleksandrowicza, autora prac z etyki lekarskiej, laureata plebiscytu Krakowianin XX stulecia w dziedzinie nauki.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto polscy pogromcy mitów
Wykorzystujemy tylko 10 procent mózgu? To bzdura! Poznaj najbardziej absurdalne mity medyczne i ich pogromców.
Rocznica ujawnienia zabójcy 30 mln ludzi
Odkrycia dokonał francuski zespół Luca Montagniera, pracujący w Instytucie Pasteura.
Mimo nowości, leczymy tymi samymi lekami od 20 lat
Wszelkie nowe terapie, które się pojawiają są programowo nierefundowane. Ministerstwo zdrowia z ogromnym oporem zabiera się do tego problemu, boi się kosztów refundacji dla tak dużej liczby chorych.

zdrowie, etyka, medycyna, lekarz
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
reaper
195.74.48.* 2013-05-27 20:04
Lekarze z tego co się orientuję powinni leczyć
i to niezależnie od stanu pacjenta. I niech tak
zostanie. Nie ma ludzi nieuleczalnie chorych
-jak mawiał prof. Aleksandrowicz, i lekarz powinien do końca robić wszystko co jest możliwe aby ratować życie człowieka. Znane jest doświadczenie ze szczurem
wrzuconym do wiadra z wodą. Szczur po około godzinnej walce o życie rezygnuje dochodząc do wniosku że dalsza walka nie na sensu. Wystarczy jednak wrzucić patyk a zwierzę wyczuwając szansę będzie walczyć przez wiele godzin. Podobnie jest z człowiekiem. Jeżeli wszyscy dookoła w tym lekarz stwierdzą że pora na ostatnie namaszczenie to pacjent straci resztki nadziei
i podda się. Oczywiście z ekonomicznego punktu widzenia to o czym mówię nie ma uzasadnienia lepiej powołać do życia nową specjalizację
- lekarz tanatolog
457
88.199.162.* 2013-05-27 08:23

I w jakiej sytuacji wolno przerwać terapię, nawet jeśli pacjent lub jego rodzina pragną ją kontynuować?

tk jest przrywac terapie - eutanazja to taka łatwizna.
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]