Fast food jedzony przez matkę w ciąży wpływa na jej dziecko

Fast food jedzony przez matkę w ciąży wpływa na jej dziecko

Fot. fatihhoca/iStockphoto

Dzieci kobiet, które w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią często spożywają tak zwane śmieciowe jedzenie, mogą być bardziej narażone na uzależnienie od tłustych potraw i słodyczy - informuje The FASEB Journal.

Podczas badań na szczurach naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy w Australii zaobserwowali, że młode, których matki otrzymywały pokarm zawierający duże ilości tłuszczu i cukru, były mniej wrażliwe na działanie opioidów niż te, których matki otrzymywały standardową karmę.

Opioidy wytwarzane są w organizmie w odpowiedzi na nagrodę. Wydzielane są także wtedy, gdy jemy produkty bogate w tłuszcz i cukier. Substancje te stymulują produkcję dopaminy, hormonu wpływającego na dobre samopoczucie - mówi autor analizy dr Bev Muehlhaeusler.

Oznacza to, że dzieci, których matki konsumowały duże ilości fast foodów, będą potrzebowały więcej tłuszczu i cukru, by osiągnąć ten sam poziom satysfakcji. Przez to częściej sięgać będą po śmieciowe jedzenie i będą miały większe skłonności do objadania się - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto zorganizowane centrum poszukiwań
Wyniki badań pokazują, że mózgi są bardziej dynamiczne, niż pierwotnie myślano.
Zastrzyki z botoksu wpływają na zmiany nastroju
Osoby, u których zastosowano toksynę botulinową w celu zmniejszenia lwiej bruzdy (zmarszczki powstającej pomiędzy brwiami) czuły się bardziej pogodne.
To najlepsze warzywo dla wysokociśnieniowców
Sok z tego warzywa obniżał ciśnienie o 10 milimetrów słupa rtęci, u niektórych z 15 uczestników przywracając normalny jego poziom.
dieta, nauka, psychologia, badania
PAP
Czytaj także
Polecane galerie