G±bki z insulin± zast±pi± nieprzyjemne zastrzyki?

G±bki z insulin± zast±pi± nieprzyjemne zastrzyki?

Fot. www.extremetech.com
Zespół naukowców Biomedical i inżynierów z University of North Carolina w Chapel Hill realizuje nowatorski projekt. Dotyczy on inteligentnych g±bek, za pomoc± których możliwe byłoby bardziej precyzyjne dozowanie leków do organizmów.

 

Inteligentne g±bki miałyby 250 mikrometrów ¶rednicy i kształt kuli. Składaj± się z polimeru - chitozanu - syntetycznego materiału wytwarzanego z muszli skorupiaków. Dawniej chitozan stosowano po to, aby zmniejszyć krwawienie. Pełnił także rolę Ľródła błonnika pokarmowego. Długie łańcuchy polisacharydowe chitozanu s± matryc±, w której byłyby osadzone nanokapsułki leku.

Naukowcy przeprowadzili badania na inteligentnych g±bkach z insulin±. W momencie wzrostu poziomu glukozy w organizmie człowieka chorego na cukrzycę, nanokapsułki z insulin± zaczynaj± działać. G±bka uwalnia jony wodorowe, które wi±ż± się z cz±steczkami chitozanu matrycy i nadaj± im ładunek dodatni. Cz±steczki oddziałuj± ja siebie, a insulina jest transportowana do krwi chorego. Proces aktywuje się samoistnie. Chitosan jest rozkładany i wchłaniany przez organizm. Nie ma żadnych skutków ubocznych.

Innowacyjne g±bki mog± okazać się także bardzo skuteczne w leczeniu raka. Nowotwory tworz± bardzo kwa¶ne ¶rodowisko. Dostarczaj± dużo wolnych jonów wodorowych - takich, które produkowała oksydaza w inteligentnej g±bce dla cukrzyków. Podobne aplikatory wypełnione małymi ilo¶ciami farmaceutyków wykorzystywanych podczas chemioterapii mogłyby automatycznie uwalniać zwi±zki w okolicy komórek nowotworowych.

Maxmania.pl
Czytaj także
Polecane galerie
małolat12345
80.50.127.* 2013-08-04 00:57
Genialne w koncu mamy lek na raka i na wiele innych chorób . Doskonale się zapowiada ta przyszło¶ć je¶li się okaże tanie :-)