Google pracuje nad wykrywaczem raka

Google pracuje nad wykrywaczem raka

Fot. sxc/cc/3

Firma Google przy pomocy nanocząsteczek chce opracować noszony na nadgarstku czujnik do wczesnego wykrywania nowotworów, chorób serca i innych patologii - informuje serwis BBC News/Health.

Wczesne wykrywanie chorób ma kluczowe znaczenie dla ich skutecznego leczenia. Na początkowym etapie leczenie jest znacznie łatwiejsze i tańsze. Wiele nowotworów, na przykład rak trzustki daje objawy późno, toteż często wykrywane są w zaawansowanym, nieuleczanym stadium.

Zdrowa tkanka pod wieloma względami różni się od nowotworowej. Specjaliści pracujący dla Google chcą wykorzystać te odmienne właściwości do ciągłego monitorowania stanu osoby noszącej na nadgarstku specjalny czujnik.

Chodzi o wykrywanie niewielkich zmian biochemicznych w organizmie pacjenta za pomocą podawanych w postaci pigułki nanocząsteczek. Po połknięciu przedostawałyby się one do krwioobiegu i reagowały z charakterystycznymi dla chorób substancjami czy komórkami, a ich stan byłby odczytywany dzięki działaniu światła lub fal radiowych wykrywanych przez czujnik-opaskę.

W podobny sposób można by wykrywać obecność blaszek miażdżycowych grożących zawałem lub udarem czy - śledząc poziom potasu we krwi- diagnozować choroby nerek.

Prace nad nową technologią są na razie na początkowym etapie. Prowadzi je dział badawczy zwany Google X, a na czele projektu stoi dr Andrew Conrad, biolog molekularny, który wcześniej opracował tani i szeroko stosowny test do wykrywania wirusa HIV.

Firma Google już od pewnego czasu interesuje się sektorem medycznym, pracując między innymi nad mierzącymi poziom glukozy we krwi soczewkami kontaktowymi dla pacjentów z cukrzycą. Przejęła także start-up, który opracował łyżkę niwelującą drżenie rąk, dzięki której chory na Parkinsona jest w stanie samodzielnie jeść zupę. Inne medyczne nabytki Google to udziały w firmie Calico, pracującej nad zapobieganiem starzeniu oraz firmie 23andMe, oferującej zestawy do samodzielnego wykonywania testów genetycznych.

google, technologie, rak
PAP
Czytaj także
Polecane galerie