Gorączka krwotoczna. Dwa lata więzienia za ukrywanie chorych [WIDEO]

Gorączka krwotoczna. Dwa lata więzienia za ukrywanie chorych

Fot. European Commission DG ECHO

Parlament w Sierra Leone uchwalił ustawę, w myśl której nawet dwa lata więzienia grożą osobom ukrywającym chorych na ebolę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) właśnie ukrywanie chorych przyczyniło się do obecnej epidemii tego wirusa w zachodniej Afryce.


Przyjęta nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym z 1960 r. ma skłonić obywateli do współpracy z władzami w opanowaniu epidemii - podkreślił deputowany Jaiah Kaikai. Przypomniał, że niektóre dotychczasowe działania rządu, np. tworzenie specjalnych ośrodków do izolowania chorych, spotkały się ze sprzeciwem mieszkańców.

Sierra Leone jest obok Liberii, Gwinei i Nigerii jednym z krajów Afryki Zachodniej, gdzie od kilku miesięcy panuje bezprecedensowa epidemia gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirusa ebola.

WHO podała, że od marca br. zmarło na tę chorobę blisko 1427 osób, a 2615 zostało zarażonych. W samym Sierra Leone było co najmniej 910 przypadków zachorowań i 392 zgony.

Organizacja zaznaczyła, że rozmiary epidemii są niedoszacowane, ponieważ wielu chorych jest ukrywanych przez rodziny. Za szczególnie katastrofalną pod tym względem uznano sytuację w Sierra Leone i Liberii. Ludzie są przekonani, że na gorączkę krwotoczną i tak nie ma lekarstwa, więc dla śmiertelnie chorych lepiej jest móc przynajmniej umrzeć w domu - wskazała WHO.

Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka. Zarażenie odbywa się przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Na ebolę obecnie nie ma leku, a śmiertelność wśród osób zarażonych może sięgać nawet 90 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Zgłoszonych 1350 ofiar eboli. A jest ich więcej
- Na wsiach pali się zwłoki, nie informując służby zdrowia i bez ustalania przyczyny zgonu - ostrzega WHO.
Potwierdzono dwa kolejne przypadki eboli
Według ostatniego raportu WHO, wirus ebola zabił już co najmniej 1350 osób w całej Afryce Zachodniej.
Zginęło 70 osób. To nie Ebola. Nowa epidemia?
W Kongo wybuchła epidemia krwotocznego zapalenia przewodu pokarmowego, zmarło dotąd 70 osób - informuje Reuters.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie