Grypa w Polsce. Nie chcemy się szczepić - wynika z sondażu

Grypa w Polsce. Nie chcemy się szczepić - wynika z sondażu

Fot. AdamGregor/iStockphoto

Lekarze apelują, ale z mizernym skutkiem. Wciąż nie chcemy szczepić się przeciwko grypie. W poprzednim sezonie zaszczepiło się 3,8 procent Polaków, dwa lata temu 4,5 procent. Jesteśmy pod tym względem na ostatnim miejscu w Europie.

Sabina Szafraniec ze Stowarzyszenia Parasol Dla Życia uważa, że Polacy nie wierzą w skuteczność szczepionek na grypę, bo mylą tę chorobę z przeziębieniem. Niewiele też wiedzą o powikłaniach.

Profesor Teresa Jackowska - członek pediatrycznej grupy ekspertów do spraw Programu Szczepień Ochronnych przy ministrze zdrowia - podkreśla, że rozwijający się wirus grypy osłabia chorego. Toruje też drogę groźnym bakteriom, na przykład pneumokokom, które wywołują zapalenia płuc, ucha czy zatok. Jeżeli rośnie liczba zachorowań na grypę, to jest więcej hospitalizacji z powodu tych chorób.

Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS, ośmiu na dziewięciu ankietowanych nie zaszczepiło się i nie zamierza zaszczepić się w tym sezonie grypowym. W niektórych państwach europejskich co roku przeciwko grypie szczepi się ponad 70 procent społeczeństwa.

sondaż, lekarze, szczepienia
IAR
Czytaj także
Polecane galerie