Hanna Gronkiewicz-Waltz: skontrolujemy poszanowanie praw pacjenta - płodu

Hanna Gronkiewicz-Waltz: skontrolujemy poszanowanie praw pacjenta - płodu

Warszawski ratusz zlecił zbadanie poszanowania praw płodu, jako pacjenta, w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie kierowanym przez prof. Bogdana Chazana. Ta strategia być może uchroni go przed utratą funkcji dyrektora.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest w trudnej sytuacji. Odwołanie prof. Chazana z funkcji dyrektora szpitala narazi ją na demonstracje obrońców życia, dla których jest on ikoną sprzeciwu wobec aborcji. 

Sprawa dotyczy sytuacji sprzed miesiąca, kiedy to prof. Chazan poinformował pacjentkę, której płód miał stwierdzone bezmózgowie, że nie wyraża zgody na aborcję w jego szpitalu ze względu na konflikt sumienia. Nie wskazał też innego szpitala, który dokonałby tego zabiegu. Od trzech tygodni trwają w szpitalu kontrole: rzecznika praw pacjenta, miasta Warszawy, NFZ, lekarskiego rzecznika odpowiedzialności zawodowej i krajowego konsultanta ds. Ginekologii.

Do tej pory tylko rzeczniczka praw pacjenta stwierdziła naruszenie prawa pacjentki do informacji i do odwołania się od opinii lekarskiej. Z tą opinią nie zgadza się prof. Chazan. Jak przyznał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl osoby kontrolujące szpital z ramienia Rzecznika Praw Pacjenta odmówiły zbadania, czy poszanowano prawo pacjenta płodu.

Wyjaśnił ponadto, że nawet gdyby chciał udzielić pacjentce wskazówek na temat miejsca wykonania aborcji, nie miałby takiej możliwości, ponieważ nie istnieje

 

czytaj więcej

rynekzdrowia.pl
Czytaj także
Polecane galerie