Homoseksualizm lepiej ujawnić. Bo...

Homoseksualizm lepiej ujawnić. Bo...

Fot. Brazil2/iStockphoto

Ujawnienie orientacji homoseksualnej rodzinie i przyjaciołom może pozytywnie wpływać na zdrowie i obniżać ryzyko problemów natury psychicznej - wynika z najnowszych kanadyjskich badań, które publikuje pismo Psychosomatic Medicine.

Takie wnioski płyną z badania, które przeprowadzono wśród 87 zdrowych mieszkańców Montrealu - kobiet i mężczyzn - w wieku ok. 25 lat. Część z nich (41 osób) była heteroseksualna, a część (46 osób) - stanowili geje, lesbijki i biseksualiści.

Jak przypominają autorzy pracy, panuje przekonanie, że osoby homoseksualne i biseksualne, zwłaszcza te, które nie ujawniły swojej orientacji, są bardziej narażone na przewlekły stres niż osoby heteroseksualne.

- Naszym celem było określenie, czy zdrowie psychiczne i fizyczne lesbijek, gejów i osób biseksualnych różni się od heteroseksualistów i, jeśli tak, to czy ujawnienie swojej orientacji robi tu jakąś różnicę - tłumaczy główny autor pracy dr Robert-Paul Juster z Uniwersytetu w Montrealu.

W tym celu badanych poproszono o wypełnienie ankiet na temat różnych objawów psychicznych, w tym leków, depresji, wypalenia. Przez dwa dni o pięciu różnych porach pobierano od nich również próbki śliny, by zmierzyć poziom hormonu stresu o nazwie kortyzol.

Jak tłumaczy współautorka badań dr Sonia Lupien z Uniwersytetu w Montrealu, przewlekły stres powoduje zmiany - na kształt efektu domina - funkcjonowania różnych układów w organizmie, w tym układu odporności, krążenia, hormonalnego (endokrynnego) i nerwowego. Przedłużające się działanie stresu i związane z nim zaburzenia poziomu kortyzolu nadmiernie obciążają te układy wywołując z czasem niekorzystne zmiany, określane jako obciążenie allostatyczne.

Stan ten wskazuje na ryzyko różnych poważnych schorzeń oraz przyspieszonego starzenia organizmu. Można go oceniać mierząc takie czynniki, jak wrażliwość tkanek na insulinę, poziom glukozy i cholesterolu we krwi, ciśnienie tętnicze, poziom związków prozapalnych, adrenaliny i innych hormonów. Kanadyjscy badacze przeprowadzili również takie pomiary w badanej grupie.

Co ciekawe, porównanie grupy heteroseksualnej z grupą homo- i biseksualną nie ujawniło istotnych różnic w objawach takich jak lęki, depresja czy wypalenie, a także w poziomie kortyzolu w ciągu dnia.

- Przeciwnie do naszych przewidywań mężczyźni homo- i biseksualni mieli mniej objawów depresji i niższy poziom obciążenia allostatycznego niż panowie heteroseksualni - komentuje dr Juster.

Jednak analiza przeprowadzone wśród gejów lesbijek i osób biseksualnych wykazała, że ci, którzy ujawnili swoją orientację seksualną mieli mniej problemów natury psychicznej i niższy poziom kortyzolu w ciągu pierwszych 30 minut po przebudzeniu, w porównaniu z tymi, którzy się nie ujawnili. Nie odnotowano natomiast różnic w obciążeniu allostatycznym organizmu.

Zdaniem autorów pracy najnowsze badanie wskazuje, że samoakceptacja i ujawnienie orientacji homo- lub biseksualnej rodzinie oraz przyjaciołom może pozytywnie wpływać na zdrowie osób należących do mniejszości seksualnych.

- Ujawnianie orientacji seksualnej nie jest już kwestią do debatowania, ale kwestią zdrowia publicznego - ocenia dr Juster. Może ono być korzystne dla zdrowia tylko wtedy, gdy w państwie stosuje się tolerancyjną politykę społeczną. Jego zdaniem międzynarodowe społeczności powinny promować tolerancję i walczyć ze stygmatyzacją wszystkich mniejszości.

homoseksualizm, lesbijka, gej, orientacja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
KompasŚmierci
213.241.122.* 2015-08-08 02:27
Widzę że sami najmądrzejsi się znaleźć. Wymówki że to jest nienaturalne są bzdurami jakich mało. Skoro tacy obcykani w temacie jesteście to powinniście wiedzieć że homoseksualizm zresztą tak samo jak biseksualizm istnieje od kiedy istnieje człowiek , a przynajmniej od czasu kiedy zaczął czuć emocje. Więc nie ma w tym nic nienaturalnego.Ulgi i zniżki na co ??? Jesteśmy normalnymi ludźmi tylko kochamy inaczej czy to tak trudno zrozumieć?? Pewnie nie jeden hetero miał taką sytuację że nie mógł być z dziewczyną bo jej ojcowi się nie podobał: tutaj jest podobnie tylko na skalę masową i po głowie dostaje obojga partnerów.

Druga sprawa wygląda tak: nie wiem po co są te parady śluby etc. skoro do miłości nie potrzeba ślubu, a prawa człowieka chyba każdy zna i nie trzeba robić parad aby udowodnić że jest się równymi.Tylko jak niektórzy zasłaniają się kościołem lub argumentem ,,bo nie" bo tak wszyscy myślą to wybaczcie . Mamy prawo okazywać emocje również w miejscach publicznych: bo gdyby zwykła parka obściskiwała się za zakrętem to by nawet gwizdali , a jak ludzie o innej orientacji seksualnej to już obrzydzenie i poganianie .
Bxgbxgbzgbb
31.182.153.* 2013-02-06 12:20
Prawda.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-02-06 10:17 Tysiącznik na forum
LOL Samoakceptacja obniża poziom stresu. A geje lesbijki i cala reszta tałatajstwa próbuje nam ta publikacją wcisnąć, że na 100 osób 46 to właśnie oni. Podsumowując całe to badanie - to jest manipulacja i tylko temu ma to służyć.