Intuicja dobrym doradcą małżeńskim

Intuicja dobrym doradcą małżeńskim

Fot. g_studio/iStockphoto

Nowożeńcy nieświadomie przeczuwają, czy ich związek okaże się szczęśliwy - zawiadamiają amerykańscy naukowcy na łamach czasopisma Science.

Badacze z Florida State University (USA) przekonują, że początkowa, intuicyjna reakcja emocjonalna w stosunku do partnera może stanowić dobry wskaźnik poziomu satysfakcji małżeńskiej w kolejnych latach. Tymczasem świadomie wyrażane sądy na temat związku są niezbyt przydatne w przewidywaniu jego powodzenia.

Naukowcy przebadali 135 par z krótkim stażem małżeńskim (poniżej 6 miesięcy). Uczestnicy zostali poproszeni o opisanie związku za pomocą podanych przymiotników (np. dobry, zły), ocenę powagi problemów pojawiających się w trakcie wspólnego życia i wyrażenie ogólnej opinii na temat satysfakcji z małżeństwa.

Następnym etapem badania było sprawdzenie automatycznych postaw wobec partnera. Osoby badane musiały jak najszybciej zdecydować, czy wyświetlany na ekranie przymiotnik ma wydźwięk pozytywny czy negatywny. Jednak przed każdym zadaniem przez krótki czas (1/3 sekundy) pokazywano im zdjęcie współmałżonka.

Badani, którzy mieli negatywny stosunek do partnera, szybciej dopasowywali słowa o ujemnym ładunku emocjonalnym, a wykazywali opóźnioną reakcję podczas wyświetlania wyrazów pozytywnych. Osoby o przychylnym spojrzeniu na współmałżonka osiągały wyniki odwrotne.

Naukowcy przez kolejne 4 lata, co 6 miesięcy, sprawdzali wśród uczestników badania poziom satysfakcji małżeńskiej. Okazało się, że intuicyjne postawy wobec partnera pozwalały przewidzieć stopień zadowolenia ze związku w kolejnych latach. Osoby, które już na początku postrzegały współmałżonka w negatywnym świetle, były mniej szczęśliwe w małżeństwie. Co ciekawe, jawne deklaracje na temat małżeństwa nie miały związku z jego dalszymi losami.

Współautor badania prof. James K. McNulty wyjaśnia, skąd bierze się siła intuicji: Każdy pragnie szczęśliwego małżeństwa. Na początku wielu ludzi potrafi na poziomie świadomym przekonać siebie samych, że właśnie takie ono jest. Jednak automatyczne, intuicyjne odpowiedzi znajdują się pod mniejszym wpływem myślenia życzeniowego.

psychologia, związek małżeński, intuicja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-12-17 14:06
Kobiety jasne posługują sie intuicją, faceci rozumem...