Islandczycy żyją najdłużej, choć źle się odżywiają

Islandczycy żyją najdłużej, choć źle się odżywiają

Reykjavik, stolica Islandii Fot. Andreas Tille/GNU/WIkipedia
Reykjavik, stolica Islandii

Z najnowszych danych statystycznych wynika, że na Islandii żyje obecnie, wśród 320 tysięcy mieszkańców kraju, 38 osób,których wiek przekroczył 100 lat. Stulatkami jest 31 kobiet i 7 mężczyzn. Islandczycy dzierżą europejski rekord długości życia.

Średni wiek Islandki wynosi niemal 81 lat a Islandczyka ponad 77. Najstarszą osobą na wyspie jest 107-letnia mieszkanka stolicy Gudridur Gudbrandsdottir urodzona w maju 1906 r. Ma ona niemal rówieśnicę, kobietę urodzoną też w 1906 r., ale kilka miesięcy później.

Najstarszym mężczyzną jest mieszkaniec niewielkiej miejscowości na zachodzie wyspy, który w tym roku będzie obchodził 105 urodziny.

Na temat długowieczności Islandczyków wysuwano już wiele hipotez. Najczęściej doszukiwano się jej przyczyn w odpowiedniej diecie złożonej z dużej ilości ryb. Badania jednak zaprzeczają temu. Okazuje się, że większość 90-latków i 100-latków często ciężko pracując, żywiło się tłustym, czerwonym mięsem i jego przetworami.

W Reykjaviku poinformowano też , że pierwszym dzieckiem urodzonym w tym roku na Islandii była dziewczynka, która przyszła na świat 1 stycznia o godzinie 5.34. Po raz pierwszy od dziewięciu lat w tym kraju poród odbył się świadomie nie w szpitalu, ale w domu.

Czytaj więcej w Money.pl

dieta, zdrowie, islandia, długowieczność
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
siermięga
151.248.46.* 2014-01-04 14:08
Ciężko pracują, jedzą czerwone mięso i tankują alkohol by stłumić depresję nocy polarnej.