Jak rzucić palenie? Pomoże w tym... test krwi

Jak rzucić palenie? Pomoże w tym... test krwi

Fot. Nastco/iStockphoto

Naukowcy ze stanowego Uniwersytetu Pensylwanii podkreślają, że u różnych ludzi nikotyna rozkłada się w różnym tempie, co może mieć spore znaczenie. Przebadali więc krew 1 240 osób, które chciały rozstać się z paleniem. O wynalazku piszą na łamach prestiżowego tygodnika medycznego The Lancet.

Dla jednych to przyjemna przerwa w pracy, dla innych nałóg, ale dla wszystkich papierosy są szkodliwe, stąd moda na rzucanie palenia. Badania wskazują, że 60 procent tych, którzy próbują przestać, nie daje rady i sięga po papierosa w ciągu siedmiu dni.

Ochotnikom biorącym udział w badaniach naukowców zapewniono terapię; wszyscy też dostali plaster nikotynowy albo lek o nazwie wareniklina lub też pigułkę placebo. Okazało się, że miały one różną skuteczność w zależności od szybkości rozkładu nikotyny we krwi.

Nowy test ma pomagać w oszacowaniu tej skuteczności. Inni eksperci nie są pewni, czy test faktycznie zadziała, ale podkreślają, że aby rzucić palenie trzeba próbować i to z jakąś pomocą. Bez pomocy szanse są niewielkie.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2015-04-07 10:53
Slyszałam o książce, która wpływa na psychikę człowieka w taki sposób, że uświadamia on sobie, ze palenie w niczym mu nie pomaga... Moze ktos zna nazwę tej pozycji ?
faU625
89.77.48.* 2015-04-07 02:34
Nie rzucicie jak nie będziecie chcieli. Ja poczekałem aż miałem jeden z tych dni kiedy chce się rzucić od jutra i w tym momencie przestałem palić. Nie ma lepszej metody. Tydzień cierpienia i po bólu. Teraz czasami mam okazjonalne napady ciśnienia na fajka, minęły dwa miesiące a ja jestem wolny. Czasami śni mi się że palę, ale to dlatego że to uwielbiałem. To jest największe zmartwienie, psychiczne uzależnienie, kochałem papierosy. Ale cóż, to jak ze zdradzającą Cię kobietą. Możesz ją kochać, ale jak Cię zdradzi to mówisz won na zawsze. Tak samo trzeba z nikotyną.
2015-02-20 09:37
Dom rzucenia palenia nic nie pomoże tylko motywacja osoby, która chce z tym skończyć.... Niestety osoby, które rzuciły palenie bardzo czesto do tego wracają po jakimś czasie... Wstrętny nałóg.
Zobacz więcej komentarzy (5)