Jutro zaczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV

Jutro zaczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV

Fot. amoklv/iStockphoto
Możliwość zakażenia wirusem HIV powinna brać pod uwagę każda osoba aktywna seksualnie; wchodząc w nowy związek, warto wykonać test przed rozpoczęciem współżycia - radzą specjaliści. Okazją ku temu może być rozpoczynający się w piątek Europejski Tydzień Testowania na HIV.

Z tej okazji Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na bezpłatne i anonimowe badanie, które można wykonać m.in. przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie.

Głównym celem Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV jest zwiększenie liczby osób testujących się w kierunku zakażenia tym wirusem oraz ograniczenie występowania tzw. późnych diagnoz, czyli sytuacji, w których stwierdza się zakażenie w momencie, kiedy pojawiają się już objawy AIDS.

Podobnie jak w zeszłym roku, hasło przewodnie kampanii towarzyszącej Europejskiemu Tygodniowi Testowania na HIV brzmi: Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV.

Eksperci podkreślają, że poznanie swojego statusu serologicznego daje szansę na zapobiegnięcie nowym zakażeniom - szacuje się, że aż 54 proc. nowych zakażeń HIV pochodzi osób nieświadomych zakażenia. Umożliwia także odpowiednio wczesne podjęcie terapii antyretrowirusowej, która jest kluczowa dla zdrowego i normalnego funkcjonowania osoby żyjącej z HIV. Wprowadzenie leczenia w odpowiednim momencie sprawia, że osoby zakażone mogą prowadzić satysfakcjonujący tryb życia, nieróżniący się znacząco od tego, który wiodły przed zakażeniem, a terapia jest znacznie prostsza i efektywniejsza.

Przewodniczący Społecznego Komitetu ds. AIDS oraz doradca w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym Tomasz Małkuszewski zwraca uwagę, że możliwość zakażenia wirusem HIV powinna brać pod uwagę każda osoba aktywna seksualnie. W trosce o zdrowie własne i swojego partnera warto więc wykonać - razem lub osobno - test w kierunku HIV na początku związku, przed rozpoczęciem współżycia.

Jeżeli w dalszej części relacji pozostaniemy dla siebie jedynymi partnerami seksualnymi, to ryzyko zakażenia HIV jest znikome i sprowadza się do ewidentnych kontaktów z krwią innych osób. W relacjach z niestałymi partnerami w znacznym stopniu ryzyko zakażenia wirusem rozwiązuje prawidłowo użyta prezerwatywa - zaznacza Małkuszewski.

Liczba nowych zakażeń wirusem HIV wciąż rośnie. W 2013 r. zdiagnozowano w Polsce 998 nowych przypadków, podczas gdy 10 lat temu było ich 656.

W Polsce żyje około 17 tys. osób ze zdiagnozowanym HIV, jednak eksperci szacują, że aż 50-70 proc. zakażonych nie jest tego świadomych. Oznaczałoby to, że w Polsce żyje z HIV ponad 50 tys. osób i tylko jedna na cztery wie o swoim zakażeniu. Specjaliści wskazują, że w krajach Unii Europejskiej ta proporcja jest odwrotna: jedna na cztery osoby o nim nie wie.

Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, które można wykonać m.in. w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy u. Chmielnej 4 w Warszawie (przychodnia IZIS). W trakcie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV (w dniach 21-28 listopada) punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19. Jeśli test zostanie wykonany przed godziną 13, jego wynik będzie można odebrać jeszcze tego samego dnia.

Listę wszystkich Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych na terenie Polski można znaleźć na stronach www.skaids.org oraz www.adis.gov.pl.

Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS od początku epidemii (1985 r.) do końca czerwca 2014 r. w Polsce było w sumie 17 981 zakażonych i 3 126 zachorowań na AIDS. Zmarło 1 272 chorych. Na koniec 2013 r. leczeniem ARV (terapią antyretrowirusową) objętych było ok. 7110 pacjentów, w tym 113 dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl

zdrowie, aids, badania, zakażenie, wirus hiv
HIV
PAP
Czytaj także
Polecane galerie