Już 1,2 mln podejrzeń zachorowania na grypę

Już 1,2 mln podejrzeń zachorowania na grypę

Fot. ulezidar/iStockphoto
W obecnym sezonie grypowym zarejestrowano dotąd ponad 1,2 mln podejrzeń zachorowań na grypę i zakażeń grypopodobnych - powiedziała kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak. Gdy doszło do wybuchu epidemii koszty dla gospodarki szybują w ciągu roku nawet do 4,3 mld zł.

Jak na razie niewiele jest infekcji wywołanych przez wirusa grypy. Jedynie w 2 proc. dotychczas przebadanych próbek stwierdzono zakażenie grypą.

W poprzednich sezonach na grypę przypadało od 20 do 30 proc. wszystkich podejrzeń zakażeń grypowych i grypopodobnych.

- Epidemie grypy są co sezon, tylko z różnym poziomem zgłaszalności - podkreśla prof. Brydak.

Grypa kosztuje nawet miliardy

Koszty bezpośrednie wywołane w Polsce przez grypę w skali roku sięgają od 43,5 mln do nawet 730 mln zł - oszacowała firma Ernst&Young.

Największe koszty wynoszące 730 mln zł są wtedy, gdy dojdzie do wybuchu epidemii grypy, która średnio zdarza się co pięć lat - przyjęto w przedstawionym dziennikarzom raporcie. Gdy nie ma epidemii, a jedynie dochodzi do wzrostu zakażeń, skutki finansowe grypy są mniejsze - sięgają 43,5 mln zł.

Znacznie większe są koszty pośrednie grypy. Z wyliczeń firmy wynika, że w roku, w którym był jedynie wzrost zachorowań przekraczają one 800 mln zł. Natomiast wtedy, gdy doszło do wybuchu epidemii szybują do nawet 4,3 mld zł.

Przy założeniu, że epidemia zdarza się raz na 5 lat przeciętny roczny pośredni koszt grypy przekracza 1,5 mld zł. Oszacowania częstotliwości występowania epidemii grypy w Polsce przyjęto na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych oraz opracowań eksperckich.

Koszty pośrednie w aż 75 proc. są spowodowane przez powikłania pogrypowe, które w statystykach medycznych nie zawsze są ujmowane jako skutki zdrowotne wywołane zakażeniem grypą. Zwiększają one ogólne koszty leczenia, absencję w pracy oraz opiekę nad chorymi przez jego najbliższych krewnych, czego skutkiem jest mniejsza wydajność pracowników.

Szczepienia obniżają straty

Skutki finansowane grypy można zmniejszyć upowszechnieniem szczepień przeciwgrypowych. Autorzy raportu Ernst&Young obliczyli tzw. korzyści netto, czyli koszt bezpośredni i pośredni grypy, jakiego można byłoby uniknąć, po pomniejszeniu o wydatki przeznaczone na szczepienia.

Gdyby w Polsce zaszczepiło się 20 proc. populacji, można byłoby uzyskać korzyści netto sięgające 90 mln zł w tych latach, w których odnotowano jedynie do wzrost zachorowań na grypę. W roku, w którym doszłoby do wybuchu epidemii, mogą one wynieść 800 mln zł - sugeruje raport.

Tymczasem odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie nie przekracza 5 proc. całej populacji w Polsce. Stawia to Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl

Polska, epidemia, koszt, grypa, zachorowania
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
YetY
217.99.162.* 2015-02-08 11:24
A ja się pytam jak można powodować jakiekolwiek straty będąc chorym skoro większość Polaków pracuje na umowach śmieciowych lub na umowę za 1200zł + premia którą to może stracić gdy pójdzie na L4.

Nie znam osoby która poszła by na takie ustępstwa w Polsce by stracić przez chorobę prace lub połowę wynagrodzenia za możliwość szybszego wyleczenia z cieknącego noska i kaszelku.

Wszyscy piszą jakie to stary przynosi infekcja sezonowa a tak naprawdę nieliczni decydują się na L4. Nie żyjemy w kraju w którym opłaca się mieć zdrowego pracownika!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
bia/haj
176.221.121.* 2015-02-08 11:03
Jak można stworzyć szczepionkę przeciw grypie, skoro co roku wirusy mutują?
Może ktoś pomaga tym wirusom mutować się, a może one same są mądrzejsze od człowieka,
nie dają się szczepionkom.
Bądźmy mądrzy przed szkodą, zadbajmy o odporność.
Pozdrawiam zdrowo myślących, czyli wszystkich, bądźmy zdowi naturalnie i bez chemii.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
antyfrajer
195.88.115.* 2015-02-07 19:48
Taki ch** !!! Oszuści ! szczepionki nc nie dają co najwyżej osłabiają i powodują gorszy przebieg choroby. Bujajcie się złodzieje ze swoimi szczepionkami !
Zobacz więcej komentarzy (7)