Karta ICE ułatwi pracę służb medycznych

Karta ICE ułatwi pracę służb medycznych

Fot. Redos/Reporter

5 tys. kart ICE - pomocnych w nagłych wypadkach - otrzymają wraz z paszportem mieszkańcy Pomorza Zachodniego, odbierający paszporty w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Karty umożliwiają szybki kontakt z bliskimi poszkodowanych, zawierają informacje o stanie zdrowia.

Wydawanie kart ICE (in case of emergency - w nagłym wypadku) to wspólna inicjatywa zachodniopomorskich urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego - poinformowały służby prasowe wojewody.

Karty otrzymają też służby ratownicze i organizacje pozarządowe, które będą je również rozprowadzać wśród mieszkańców regionu przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.

Noszenie przy sobie wypełnionej karty ICE znacznie ułatwia ratownikom, lekarzom i innym osobom zaangażowanym w akcję ratunkową kontakt z bliskimi poszkodowanego. Umożliwia to identyfikację poszkodowanej osoby oraz zdobycie kluczowych informacji dotyczących jej stanu zdrowia, przyjmowanych leków, odbywanej terapii. Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach: zagubienia dziecka, zaniku pamięci, utraty przytomności - ułatwia wtedy kontakt z rodziną takiej osoby.

Plastikowa karta ICE rozmiarów dowodu osobistego zawiera miejsce na wpisanie imienia i nazwiska oraz dwóch numerów telefonicznych do osób, które należy powiadomić w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz ogólnoeuropejski numer alarmowy - 112. Na odwrocie karty ICE można umieścić informacje o alergiach, przewlekłych chorobach i zażywanych stale lekarstwach. Pola karty są opisane w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim. karta może zawierać informację o grupie krwi, jednak nie zwalnia ona lekarza z obowiązku przeprowadzenia próby przed transfuzją.

Program ICE cieszy się dużą popularnością w krajach UE. Skrót ICE można umieścić także w książce adresowej telefonu komórkowego, wpisując przy nim kontakt do osoby, która powinna być poinformowana w razie wypadku.

Karta, w porównaniu z telefonem, ma wiele zalet: nie wyczerpią się w niej baterie, nawet na mrozie; po wpadnięciu do wody nie przestanie działać; złamana albo przecięta pozostanie czytelna; jest mniejsza i lżejsza; nie skusi złodzieja.

Pomysł kart ICE powstał z inicjatywy włoskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych. Nie ma jednego obowiązującego międzynarodowego standardu takiej karty. Jest ona wydawana przez instytucje, firmy, służby ratownicze czy samorządy.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą wszczepiać silikonowe obwody? Czekają na...
Opracowane przez zespół Bergera obwody są zbudowane z silikonu, ale pokryte warstwą materiału, który zabezpiecza je przed uszkodzeniem wewnątrz organizmu.
Popularny lek przeciwbólowy zagraża chorym
Lek trzeba stosować ostrożnie, by uniknąć ryzyka między innymi zakrzepów.
Polki leczą się u szarlatana
Co pozostaje, gdy sami lekarze przyznają, że nie poświęcą nam więcej niż kwadrans na jedną wizytę?
medycyna, ice, paszport, służby ratunkowe
PAP
Czytaj także
Polecane galerie