Kawa jednak dobra? Na tę chorobę też pomoże

Kawa jednak dobra? Na tę chorobę też pomoże

Fot. Matthew.H/CC/Flickr

Kofeina nie tylko pomaga zapobiegać rozwojowi choroby Parkinsona, ale także może zredukować objawy u pacjentów z już zdiagnozowaną chorobą - informują naukowcy na łamach pisma Neurology.

Dr Ronald Postuma z kanadyjskiego McGill University badał wpływ kofeiny na 61 pacjentów z chorobą Parkinsona, którzy czuli się senni w ciągu dnia i doświadczali zaburzeń ruchowych (drżenie palców i dłoni, sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchowe). Przez trzy tygodnie badani przyjmowali dwa razy dziennie placebo lub pigułkę zawierającą 100 miligramów kofeiny, a przez kolejne trzy tygodnie 200 miligramów kofeiny (ekwiwalent około 2-4 filiżanek kawy).

Po upływie sześciu tygodni, w grupie, która przyjmowała suplementy z kofeiną, zaobserwowano średnio 5-punktową poprawę w zakresie nasilenia objawów w skali oceny choroby Parkinsona oraz 3-punktową poprawę w zakresie szybkości ruchów i sztywności mięśni w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.

- Choć nie jest to duża zmiana, może być wystarczająca, by poprawić komfort pacjentów - mówi dr Postuma.

Kofeina nie zmniejszyła jednak senności w ciągu dnia, nie wpłynęła na jakość życia badanych, a także na jakość snu czy objawy depresji - dodaje badacz.

- Kofeina wydaje się zapobiegać zaburzeniom sygnałów nerwowych występujących przy chorobie Parkinsona, a dodatkowo jest bezpieczna i niedroga. Choć wyniki tych badań nie świadczą jeszcze o tym, że powinna być ona wykorzystywana w leczeniu choroby, informacje na temat jej spożycia mogą być brane pod uwagę przez neurologów przeprowadzających wywiady z konkretnymi pacjentami - zauważa w komentarzu do badań dr Michael Schwarzschild z Massachusetts General Hospital (MGH) w Bostonie.

kawa, kofeina, choroba parkinsona
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Marian209
178.43.141.* 2012-08-02 22:07
Na każdą chorobę najlepsza jest hipnoza i medytacja: http://tobehappy.cba.pl/index.php/2012/07/jak-medytowac-medytacja-krok-po-kroku/