Kolejki do specjalistów. Tusk: limity finansowe nie będą przeszkodą w leczeniu

Kolejki do specjalistów. Tusk: limity finansowe nie będą przeszkodą w leczeniu

Fot. Bartosz Krupa/East News
Dotychczasowe limity finansowe przestaną być przeszkodą w leczeniu pacjentów chorych na raka - zapowiedział dziś premier Donald Tusk. Według niego prawdopodobnie w piątek będą zaprezentowane propozycje ministra zdrowia mające na celu skrócenie kolejek do lekarzy.

 

Minister Bartosz Arłukowicz przedstawił Tuskowi wczoraj tzw. pakiet kolejkowy. Resort zdrowia przygotował kilka wariantów, ale pewne jest, że znacznie wzmocniona zostanie rola lekarzy rodzinnych w systemie opieki nad pacjentem. Po tym jak Tusk zobowiązał ministra, aby do wiosny przedstawił pakiet rozwiązań, które rozładują kolejki pacjentów do lekarzy, w resorcie zdrowia trwały prace nad propozycjami. Resort nie chce na razie ujawnić proponowanych rozwiązań.

W przyszłym tygodniu minister wspólnie ze środowiskiem onkologicznym będzie prezentował te rozwiązania - powiedział dziś Tusk dziennikarzom w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie). Według premiera stanie się to prawdopodobnie w piątek.

Udało się przygotować takie rozstrzygnięcie, które spowoduje, że jeśli chodzi o leczenie raka w Polsce, to dotychczasowe limity finansowe przestaną być przeszkodą - oświadczył Tusk. To, co z mojego punktu widzenia było najważniejsze, (...) żeby już w najbliższej przyszłości żaden lekarz w Polsce nie mógł powiedzieć pacjentowi choremu na raka, że on nie będzie leczony dlatego, bo jest jakiś limit finansowy i nie ma na to pieniędzy - dodał premier. Ten problem rozwiążemy definitywnie - dodał.

Zdaniem premiera propozycje są wcale niełatwe i będą one wymagać zwiększenia obowiązków i zadań lekarzy.

Czytaj więcej w Money.pl

kolejki, nfz, szpital, lekarz, pacjenci, rak
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
1999
81.246.210.* 2014-03-15 16:52
'
Niskie naklady publiczne na zdrowie w wysokosci okolo 4.5% PKB przy sredniej unijnej powyzej 8% PKB
to hanba dla naszego Kraju.
'
2014-03-15 16:52 Tysiącznik na forum
słyszalem , że PO ma całkiem nowy pomysł w podejściu do kolejek do lekarzy:
długośc kolejek on nowego roku ma byc obligatoryjnie podawana w metrach a nie w miesiącach.
czyli np. kolejka do onkologa nie bedzie wynosić 3 miesiące tylko 250 metrów, na operacje zaćmy poczekamy tylko 450 metrów zamiast 7 miesięcy itp.
serafin134
5.172.248.* 2014-03-15 15:00
Trzeba więcej lekarzy (jest najmniej w UE na mieszkańca) i więcej pieniędzy (wydajemy na zdrowie 4,5%PKB a średnia starej UE to 8%PKB; przy tym PKB jest kilka razy tam większy, stąd olbrzymia różnica w finansowaniu) A ceny podobne - UE podniosła nam ceny energii do średniej uropejskiej, ceny leków u nas wyższe bo u nas mniejszy rynek, wiele rozwiązań prawnych UE jest dla nas katastrofalnych, np że wszystko ma być jednorazowe w medycynie (choć niektóre rzeczy były wyprodukowane do użytku wielorazowego ) - to np nie jest katastrofalne dla bogatych , szczególnie że przez przypadek w tamtych krajach jest to produkowane