Komary GMO będą walczyć z dengą w Brazylii

Komary GMO będą walczyć z dengą w Brazylii

Fot. sxc/cc/D-squ

Genetycznie modyfikowane komary mają zostać zastosowane na szeroką skalę podczas zwalczania epidemii dengi w Brazylii - informuje ,,New Scientist".

W przyszłym tygodniu brytyjska firma biotechnologiczna Oxitec otworzy swoją placówkę w brazylijskim Campinas, aby wyhodować miliony zmodyfikowanych komarów. Znalazłszy się na wolności, zmodyfikowane samce będą kopulowały z dziko żyjącymi samicami. Ich słabe potomstwo nie ma szans na osiągnięcie dojrzałości. Powinno to ograniczyć liczebność komarów Aedes aegypti, przenoszących wirusa dengi.

Objawy tej występującej w ponad 110 krajach zakaźnej choroby to gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczna wysypka, przypominająca spotykaną w odrze. W rzadkich przypadkach może dojść do gorączki krwotocznej lub wstrząsu, w którym niebezpiecznie spada ciśnienie krwi. Na razie nie jest dostępna szczepionka przeciwko dendze, a jej przechorowanie zapewnia trwającą całe życie odporność tylko na jeden z czterech typów wirusa. Kolejne zachorowania wiążą się z coraz większym ryzykiem poważnych powikłań.

Leczenie jest tylko wspomagające i polega głównie na dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów. Walka z dengą polega głównie na zwalczaniu komarów i stosowaniu preparatów odstraszających oraz moskitier i odpowiedniej odzieży.

Mimo podejmowanych wysiłków, w ostatnich 50 latach globalna liczba osób chorujących na dengę wzrosła aż 30-krotnie i przekracza 50 milionów.

Do obszarów dotkniętych epidemią dengi należy brazylijski stan Bahia. Ogłoszony w lutym stan alarmowy trwa w 10 gminach. Oxitec chce wypuścić miliony zmodyfikowanych komarów w mieście Jacobina, a następnie - jeśli uzyska aprobatę odpowiednich władz - rozszerzyć skalę działań. Nie ma na razie pewności, czy metoda rzeczywiście przyczyni się do opanowania dengi. Aby ewentualne efekty były trwałe, co roku trzeba by wypuszczać kolejne miliony zmodyfikowanych samców.

Również władze USA rozważają zastosowanie zmodyfikowanych komarów na Florydzie, gdzie denga także stanowi poważny problem.(PAP)

pmw/ krf/

genetyka, inne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie