Konopie na 1. miejscu, heroina najgroźniejsza

Konopie na 1. miejscu, heroina najgroźniejsza

Fot. Casarsa/iStockphoto

W zeszłym roku zidentyfikowano rekordową liczbę nowych syntetycznych narkotyków - informuje Europejskie Obserwatorium Narkotyków i Uzależnień (EMCDDA). Najwięcej jednak ludzi w UE sięga po konopie, a najgroźniejsza pozostaje heroina.

W dorocznym raporcie opublikowanym w Lizbonie EMCDDA poinformowało o wykryciu na rynku 49 nowych substancji, co jest rekordową liczbą już trzeci rok z rzędu. Rok temu nowych syntetycznych substancji psychoaktywnych zidentyfikowano 41. Są one w większości produkowane w Chinach oraz Indiach i sprzedawane przez internet.

Sprzedawano je, w większości pod postacią udającą legalne produkty, w około 700 sklepach internetowych. Liczba takich sklepów, znanych jako smart shops, rośnie lawinowo; od zeszłego roku wzrosła niemal dwukrotnie.

EMCDDA podaje, że w 2010 roku zidentyfikowała 170 stron internetowych oferujących substancje psychoaktywne, w 2011 r. - ich liczba wzrosła do 314.

Szacunkowe dane wskazują, że konopie indyjskie pozostają najczęściej stosowanym narkotykiem w Europie. Chociaż raz w życiu skosztowało ich 80,5 mln osób w wieku 15-64 lat, czyli 23,7 proc. dorosłych, w ciągu ostatniego roku sięgnęło po nie ok. 23 mln osób (6,8 proc.), natomiast w ciągu ostatniego miesiąca - 12 mln (3,6 proc.) - podaje EMCDDA.

Czytaj więcej Narkotyki wciąż popularne. Leczy się już milion Od 2009 r. ta liczba nie zmieniła się w 27 państwach unijnych, a także w Norwegii, Chorwacji oraz Turcji, uwzględnionych w tegorocznym badaniu. W 2010 roku skonfiskowano w Europie (w krajach UE oraz Norwegii, Chorwacji i Turcji) 564 ton żywicy konopnej, 106 ton ziela i 3,1 mln krzaków. Średnia cena haszyszu (żywicy z kwitnących szczytów roślin) wahała się od 3 do 17 euro za gram, ziela - od 3 do 25 euro.

Drugie miejsce zajęła kokaina, nawet jeśli zwiększonego poziomu jej konsumpcji nie odnotowano w części krajów Unii. Zażyło ją po raz pierwszy w życiu około 15,5 mln ludzi (4,6 proc.), około 4 mln (1,2 proc.) używało jej w ciągu roku, a 1,5 mln (0,5 proc.) - w ciągu miesiąca.

W Europie doszło do 88 tys. konfiskat kokainy o łącznej wadze 61 ton. Cena białego proszku kształtowała się w granicach 49-74 euro za jeden gram.

Około 11,5 mln (3,4 proc.) ludzi w UE po raz pierwszy w życiu zażyło ecstasy, a sięgało po nią w ciągu roku około 2 mln (0,6 proc.). Dokonano 9300 konfiskat tego środka - łącznie 3,9 mln tabletek. Średnia cena jednej tabletki to 4-9 euro.

Amfetaminę zażyło po raz pierwszy w życiu około 13 mln (3,8 proc.) ludzi, a około 2 mln (0,6 proc.) zażywało ją w ciągu roku. Przeprowadzono 36 600 konfiskat, podczas których zarekwirowano łącznie 5,4 ton amfetaminy.

Największym problemem pozostaje heroina, z uwagi na to, że wywołuje najcięższą formę uzależnienia, zbiera największe śmiertelne żniwo i największa liczba ludzi uzależnionych z jej powodu poddawana jest leczeniu.

Po opioidy, w tym heroinę, sięga szacunkowo około 1,4 mln Europejczyków. Jest to grupa ludzi starzejących się, do których dołącza niewielu nowych konsumentów.

Czytaj więcej Śmiertelne wypadki zwykle po alkoholu lub narkotykach Ponad połowa kierowców, którzy w zginęli w USA w wypadku drogowym, w chwili tragicznego zdarzenia była pod wpływem alkoholu, leków lub narkotyków. Zgony związane z narkotykami stanowiły 4 proc. wszystkich zgonów Europejczyków w wieku 15-39 lat, z czego w około trzech czwartych przypadków stwierdzono obecność opioidów.

W 2010 roku skonfiskowano w Europie 19 ton heroiny podczas 55 tys. operacji. Cena heroiny brunatnej wynosiła 24-74 euro za gram.

Opioidy stanowiły podstawowy narkotyk w około 50 proc. zgłoszeń na leczenie z uzależnienia. Leczeniu substytucyjnemu w 2010 roku poddano ponad 710 tys. osób używających opioidów. Leczenie takie w połączeniu z opieką socjalną, medyczną oraz psychologiczną daje największe prawdopodobieństwo skuteczności.

Polega ono na podawaniu substancji o właściwościach i działaniu podobnym do właściwości i działania narkotyku, który spowodował uzależnienie w celu osiągnięcia przez pacjenta bardziej kontrolowanej formy uzależnienia.

narkotyki, heroina, marihuana, konopie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie