Krokodyl, narkotyk który sieje postrach. Odurza i urywa nogi

Krokodyl, narkotyk który sieje postrach. Odurza i urywa nogi

Fot. shorrocks/iStockphoto

Jak dotąd, największe żniwo krokodyl zebrał w Rosji. Tam zażywają go głównie osoby uzależnione od heroiny. A to dlatego, że jest od niej dużo tańszy, można wytworzyć go w domu, a wszystkie substancje są dostępne na rynku. Kiedy dotrze do Polski?

Substancją podstawową tego groźnego specyfiku jest dezomorfina. Sama w sobie odurza i uzależnia, ale nie jest tak toksyczna, jak w słynnym krokodylu. Tam bowiem, już na etapie produkcji, dochodzą do niej inne, jeszcze groźniejsze składniki. Takie jak choćby kwas solny, aceton, benzyna, jod i fosfor. To one odpowiadają za spustoszenia, które krokodyl robi w ciele człowieka. Mimo to, według różnych źródeł, w samej tylko Rosji uzależnionych jest od 100 do 250 tysięcy ludzi. Około 30 tysięcy już zmarło po zażyciu go.

- Ten narkotyk jest przyjmowany dożylnie. Już sam moment wstrzyknięcia powoduje więc uszkodzenie tkanek, zapalenie żył, gangrenę. A przy długotrwałym używaniu może prowadzić do amputacji - przestrzega Michał Kidawa z Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Sama dezomorfina nie jest groźna

- Należy rozróżnić przede wszystkim jedną rzecz: to nie dezomorfina zabija, tylko te substancje, które są używane do produkcji narkotyku - zauważa dr Marcin Zawadzki z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. - Jeżeli ci ludzie przyjmowaliby czystą dezomorfinę, to jej skutki ograniczałyby się do działania psychoaktywnego. Wpływa na ludzi podobnie do kokainy, może trochę silniej jak morfina. Jednak sama w sobie nie skutkuje żadnymi poważnymi komplikacjami.

Jak tłumaczy ekspert, dopiero obecność dodatków, które pozostały po produkcji, skutkuje toksycznością i powoduje w miejscu wstrzyknięcia martwicę tkanek. To dlatego skóra przybiera zielony odcień, po czym staje się popękana i chropowata. Stąd zresztą nazwa krokodyl, bo skóra osoby zażywającej narkotyk przypomina łuski krokodyla. A później zaczyna odpadać, nawet do gołych kości.

To jednak nie jedyne zagrożenie. - W warunkach domowych, w których produkowane są te narkotyki, nigdy nie jest wystarczająco czysto - przypomina Zawadzki. - To powoduje, że dochodzą nam jeszcze przeróżne pasożyty, grzyby i bakterie. One z kolei mogą wywoływać infekcyjne zapalenie osierdzia, płuc lub nerek. Czyli wszystkie choroby, spowodowane wprowadzaniem mikroorganizmów do organizmu człowieka - dodaje ekspert.

Okalecza od razu albo dopiero po latach

Okazuje się, że skutki zażycia krokodyla mogą pojawić się nagle, lub dopiero po pewnym czasie. Wszystko zależy od organizmu człowieka i tego, jak bardzo substancja została zanieczyszczona w procesie produkcji. Jeżeli bardzo, to objawy pojawiają się szybko. W przeciwnym razie, kiedy wszystkie toksyczne domieszki zostały zminimalizowane, skutki zażycia pojawią się później - nawet po kilku miesiącach czy latach.

- Trzeba jednak pamiętać, że nawet jednorazowe wstrzyknięcie sobie tego narkotyku może powodować zmiany martwicze na skórze. To dlatego zdarza się, że komuś choćby po trzech latach odpada noga - uważa Zawadzki.

Na drugiej stronie przeczytasz, czy narkotyk dotrze do Polski

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
heroina, narkotyk, krokodyl
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
agde
83.6.178.* 2014-10-08 22:10
Krokodyl to wielka przerażająca tragedia.Jednak Rosja z putinem jest jeszcze gorsza od krokodyla !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
damiano123
109.241.47.* 2013-10-02 16:47
Te osoby co braly ten narkotyk nawet pewnie mogly nie wiedziec ze to ścierwo coś takiego z nimi zrobi.
Pan Japa
31.175.165.* 2013-09-23 14:29
jak ktoś jest upośledzony i nie potrafi przewidzieć że od narkotyku się uzależni i zrujnuje sobie zdrowie to jego tragedia. powinno się takie ścierwa utylizować. każdy może zbłądzić. skoro sam się wpędziłeś to teraz sam se z tego wyjdź a nie trujesz dupe że ci źle bo nie możesz zerwać z ćpaniem.
Zobacz więcej komentarzy (78)