Kto jest prześladowany w pracy najbardziej?

Kto jest prześladowany w pracy najbardziej?

Fot. lisegagne/iStockphoto

Osoby uważane za niezbyt atrakcyjne są narażone na lekceważące i okrutne zachowania ze strony współpracowników - wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma Human Performance.

Naukowcy z Michigan State University (USA) stwierdzili, że mniej urodziwi pracownicy częściej skarżą się na niewłaściwe zachowanie swoich towarzyszy w miejscu pracy. Brzydsze osoby muszą wysłuchiwać przykrych rzeczy, znosić niegrzeczne zachowania i radzić sobie z byciem przedmiotem kpin.

- Chociaż lubimy myśleć, że w pracy jesteśmy profesjonalni i dojrzali, pod pewnymi względami zachowujemy się, jakbyśmy wciąż byli w liceum - komentuje Brent Scott, jeden z badaczy.

W trakcie analizy wyników badania okazało się, że nawet jeśli pod uwagę zostaną wzięte zmienne, które mogłyby wpływać na stosunek współpracowników do danej osoby, jak wiek, płeć i długość stażu pracy, niska atrakcyjność wciąż pozostaje wyznacznikiem okrutnego traktowania przez innych.

Jednak naukowcy doszli do wniosku, że nie tylko wygląd wiązał się z byciem ofiarą prześladowań w pracy. Agresja kierowana była również na osoby, które same były niemiłe dla innych ludzi. - Wyniki naszych badań ujawniły, że liczy się zarówno wygląd, jak i osobowość - podsumowuje Scott.

Czytaj więcej w Money.pl
Korporacje chcą autystycznych pracowników
Niemiecka firma SAP ogłosiła, że do roku 2020 ma zatrudnić 650 osób autystycznych. Będzie to mniej więcej 1 procent ich wszystkich pracowników.
Wysocy i łysi zarabiają więcej. Dlaczego?
Jesteś wysoki i łysy - masz szansę na kierowniczą posadę - twierdzą naukowcy uniwersytetu w Barcelonie, autorzy badań dotyczących cech lidera i przywódcy.
Naukowcy przekonują: wyrażaj swoje emocje
Nasze badanie jasno pokazuje, że sam fakt raportowania swoich stanów emocjonalnych może zmienić reakcje fizjologiczne zachodzące w ciele.
praca, zdrowie, rynek pracy, psychologia, korporacja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie