Laboratorium-symulator szpitala powstało na Suwalszczyźnie

Laboratorium-symulator szpitala powstało na Suwalszczyźnie

Fot. flickr/cc/z
Laboratorium Ratownictwa Medycznego i Procedur Medycznych z oddziałami szpitalnymi i pacjentami-fantomami powstało w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach (Podlaskie). To najnowocześniejsza taka placówka w kraju.

 

Laboratorium to w pełni wyposażona placówka szpitalna, gdzie można symulować zadania medyczne oraz przeprowadzać ćwiczenia dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników, strażaków i policjantów.

- Tak wyposażonego i tak rozbudowanego laboratorium nie ma w kraju. Na uczelniach są mniejsze laboratoria. Tu można prowadzić zadania interdyscyplinarne w wielu dziedzinach medycyny jednocześnie - mówi Robert Pałka z Europejskiego Centrum Doradztwa, które zostało operatorem laboratorium.

Szpital ma 700 metrów kwadratowych. Jest tam szpitalny oddział ratunkowy, oddział intensywnej opieki medycznej, symulator sali chirurgicznej, sala ginekologiczno-położnicza, sala działań pooperacyjnych oraz sala opieki pielęgniarskiej i procedur pielęgniarskich.

- Tak jak w każdym szpitalu mamy tutaj wszystkie urządzenia i sprzęt medyczny, a zamiast pacjentów - symulatory w postaci specjalnych fantomów imitujących czynności życiowe - powiedział Pałka. Według niego placówka daje nieograniczone możliwości badań, szkoleń, kursów i symulacji wielu zdarzeń medycznych.

Wśród fantomów jest m.in. symulator porodu, matka i noworodek. W placówce można przeprowadzić nie tylko symulację porodu, ale i wielu powikłań poporodowych. W jednej z sal znajduje się symulator badania USG jamy brzusznej.

Jak informuje Pałka, w laboratorium mają pracować specjalni trenerzy symulacji. Na początku ma ich być 20. Niedługo zostanie przeprowadzony kurs dla takich trenerów.

W szpitalu pojawi się także ambulans. Laboratorium ogłosiło przetarg na taki pojazd. Ambulans będzie symulował podróż pacjenta od miejsca wypadku do szpitala, uwzględniając korki, warunki pogodowe i stan dróg. Kierowca będzie miał wrażenie, że porusza się prawdziwą karetką. Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach wydał na szpital 5,2 mln zł.

szpital, laboratorium, ochrona zdrowia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie