Leczenie cukrzycy. "Polsce potrzebny jest Narodowy Program Walki z chorobą"

Leczenie cukrzycy. "Polsce potrzebny jest Narodowy Program Walki z chorobą"

Fot. amoklv/iStockphoto
3 mln chorych na cukrzycę, ponad 13 tys. amputacji nóg rocznie i wydatki rzędu 6 mld zł na rok - takie są ostatnie dane na temat cukrzycy i jej skutków w Polsce. Bez narodowego programu walki z cukrzycą nie poradzimy sobie z jej epidemią - alarmują lekarze.

Jak przypomniał prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), z prognoz wynika, że w najbliższych 15-20-latach liczba chorych na cukrzycę podwoi się. Stan tzw. przedcukrzycowy, który jest zaburzeniem metabolizmu glukozy predysponującym do cukrzycy typu 2, ma w naszym kraju co najmniej 2,5 mln osób, zaznaczył diabetolog. Oznacza to, że w ciągu najbliższych pięciu lat co najmniej milion z nich rozwinie pełnoobjawową cukrzycę.

Ze względu na globalny wzrost zachorowań na cukrzycę - głównie typu 2 - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała to schorzenie za pierwszą niezakaźną epidemię. Międzynarodowi eksperci przestrzegają, że budżet żadnego państwa nie jest w stanie udźwignąć kosztów generowanych przez cukrzycę i jej powikłania, dlatego zachęcają decydentów do podejmowania działań prowadzących do zmniejszenia liczby nowych zachorowań oraz wczesnego wykrywania schorzenia.

Parlament Europejski w rezolucji z 14 marca 2012 r. wezwał państwa członkowskie UE do opracowania, wdrożenia i monitorowania krajowych programów przeciwdziałania cukrzycy. Według prof. Czupryniaka większość krajów Wspólnoty, w tym kraje nadbałtyckie czy Rumunia, ma takie programy.

Diabetolodzy polscy od kilku lat apelują o stworzenie i realizację narodowego programu walki z cukrzycą w kraju. Jak wyjaśnił prof. Czupryniak, taki program wdrożono na potrzeby onkologii (Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych) i kardiologii (POLKARD). - Dzięki temu na konkretne działania profilaktyczne i terapeutyczne dotyczące nowotworów złośliwych czy chorób układu sercowo-naczyniowego przeznaczane są co roku konkretne kwoty pieniędzy zagwarantowane ustawowo - przypomniał specjalista. W przypadku programu zwalczania chorób nowotworowych jest to nie mniej niż 250 mln.

Jak tłumaczył prof. Czupryniak, narodowy program walki z cukrzycą umożliwiłby prowadzenie intensywnej edukacji społecznej na temat możliwości zapobiegania cukrzycy typu 2 poprzez zdrowy styl życia oraz zorganizowanie badań przesiewowych, które pozwalają wcześnie ją wykryć - zwłaszcza w grupach zagrożonych cukrzycą, tj. wśród osób otyłych czy obciążonych rodzinnym ryzykiem choroby.

Jak przypomniał prezes elekt PTD prof. Maciej Małecki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ w Krakowie, cukrzyca typu 2 jest często rozpoznawana zbyt późno - po 7-10 latach, gdy zdążą się rozwinąć poważne powikłania, takie jak zawał serca, czy udar mózgu. Często diagnoza choroby jest stawiana w dniu, w którym pacjent jest przyjmowany z zawałem serca czy udarem mózgu do szpitala - powiedział diabetolog.

Eksperci zwrócili uwagę, że powikłania choroby, do których zalicza się m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, uszkodzenie siatkówki oka (retinopatia cukrzycowa), nerek (nefropatia cukrzycowa), nerwów obwodowych i związanego z tym powikłania określanego jako stopa cukrzycowa, są bardzo kosztowne. Pochłaniają połowę z 6 mld wydawanych rocznie z budżetu na cukrzycę i jej skutki.

W odpowiedzi na pytanie odnośnie planów utworzenia Narodowego Programu Walki z Cukrzycą rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że w latach 2010-2011 resort prowadził działania edukacyjne na temat profilaktyki cukrzycy i zdrowego stylu życia w ramach Narodowego Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym.

Efektem tego było m.in. opracowanie materiałów informacyjno-edukacyjnych na temat cukrzycy, które adresowano do dzieci chorych na cukrzycę, a także ich rodziców, opiekunów i rówieśników. Nagranie czterech filmów informacyjno-edukacyjnych na temat cukrzycy i jej powikłań, które były emitowane bezpłatnie na antenach telewizji ogólnopolskich. Uruchomiono też stronę internetową (www.edu-cukrzyca.pl), na której zamieszczano informacje o cukrzycy typu 1 oraz prowadzono akcje bezpłatnych badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych.

W 2012 r. podobne działania były kontynuowane w ramach Narodowego Programu Profilaktyki i Edukacji Diabetologicznej, a w 2014 r. resort przewiduje edukowanie na temat cukrzycy i czynników jej ryzyka w ramach Narodowego Programu Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym.

- Na te działania (MZ) przeznaczono w ostatnim roku (2012 r. - przyp. PAP) ok. 2,8 mln zł. To za mało, aby uzyskać jakieś wymierne efekty - powiedział prof. Czupryniak. Zwrócił uwagę, że cukrzyca znacznie zwiększa nie tylko ryzyko chorób układu krążenia, ale też nowotworów złośliwych, zatem zapobieganie jej stanowi również profilaktykę tych schorzeń.

epidemia, choroba, leczenie cukrzycy, program walki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
magister moher
94.42.189.* 2013-12-02 12:15
szpitale tylko dla władzy i oligarchów.

reszta do programu eutanazji. Co nie widzicie tego ?