Leczenie na odległość. Telemedycyna coraz popularniejsza

Leczenie na odległość. Telemedycyna coraz popularniejsza

Fot. johan63/iStockphoto

Telemedycyna to leczenie pacjentów ponad granicami państw. W ramach projektu unijnego Telemedycyna w Euroregionie Pomerania powstała sieć między polskimi i niemieckimi szpitalami oraz placówkami medycznymi.

Dzięki komunikacji internetowej jesteśmy w stanie dzielić się doświadczeniem i wspólnie stawiać diagnozy, stwierdza Andrzej Gajewski, kierownik projektu z ramienia Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- W sprawach medycznych, czas odgrywa bardzo ważną rolę. Możliwość skorzystania z telemedycyny daje możliwość, żeby to nie pacjent przemieszczał się do ośrodka, tylko dane o nim - mówi Andrzej Gajewski.

To nowoczesne w formie konsylium lekarskie, sprawia, że diagnozę podejmują różni lekarze. Tak było w ubiegłym tygodniu, gdzie lekarze z pięciu oddalonych od siebie szpitali konsultowało przypadek pacjenta chorego na raka - zapewnia profesor Andrzej Ciechanowicz, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

- To by trudny przypadek diagnostyczny, gdzie wymieniano się informacjami. Dane wędrują do specjalistów, którzy w ten sposób stawiają diagnozę - mówi Andrzej Ciechanowicz.

Obecnie siecią objęte zostały tylko niektóre dziedziny medycyny: radiologia, kardiologia, urologia, patologia, onkologia, ale zakres ten ma być rozszerzony.

W projekcie Telemedycyna w Euroregionie Pomerania bierze udział 13 polskich i 20 niemieckich placówek medycznych. To przedsięwzięcie nowatorskie na skalę Europy.
We wrześniu 2012 roku wartość przedsięwzięcia doceniło niezależne jury przyznając pierwsze miejsce w konkursie E-Government w kategorii Najlepsze rozwiązanie problemu społecznego.

medycyna, telemedycyna
IAR
Czytaj także
Polecane galerie