Leczenie w krajach UE. Zmiany w prawie, ale Polska...

Leczenie w krajach UE. Zmiany w prawie, ale Polska...

Fot. juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0)
Od jutra wchodzi w życie prawo UE, zgodnie z którym pacjenci mogą leczyć się w innym kraju Unii. Zwrot kosztów nastąpi w kraju ojczystym według tamtejszych stawek, resztę musi pokryć pacjent. Jednak wiele państw, w tym Polska, nie wdrożyło jeszcze przepisów.

Kraje miały 2,5 roku na wdrożenie przepisów - przypomniała Komisja Europejska i zapowiedziała, że już zimą może formalnie upomnieć spóźniające się państwa.

- Pacjenci wyjeżdżający do innego kraju UE na leczenie będą cieszyć się równym traktowaniem z obywatelami tego kraju. Jeśli są uprawnieni do takiej opieki w kraju ojczystym, będą im potem zwrócone koszty do wysokości kosztów takiego leczenia w ich kraju - tłumaczy KE. W Polsce takim zwrotem zająłby się NFZ.

Jednak w przypadku leczenia, które wymaga pobytu w szpitalu chociażby na jedną noc lub gdy pacjent chce przeprowadzić bardzo specjalistyczny zabieg, będzie musiał w niektórych przypadkach zgłosić się po autoryzację przed wyjazdem.

Żeby zwiększyć dostęp do informacji o leczeniu w innym kraju, wszystkie państwa będą musiały utworzyć punkty kontaktowe dla pacjentów. W punktach tych będzie można otrzymać m.in. informację o tym, które rodzaje opieki wymagają wcześniejszej autoryzacji. Jeśli jednak pacjent długo czeka na leczenie w swym kraju, a czas oczekiwania jest nieuzasadniony, to wówczas autoryzacja na leczenie za granicą musi być udzielona.

zmiany, ue, zagranica, leczenie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
1999
91.178.53.* 2013-10-30 20:13
"Pacjenci wyjezdzajacy do innego kraju UE na leczenie beda sie cieszyc rownym traktowaniem z obywatelami tego kraju".
To co?
Obcokrajowcow bedziemy leczyc po cenach NFZ-owskich, a sami w wiekszosci, poza VIPami roznego szczebla, klerem /ktory nie placi skladek zdrowotnych/ i 'znajomymi krolika' bedziemy korzystac z leczenia po cenach wolnorynkowych i bez dostepu do lepszej aparatury diagnostycznej nawet po cenach wolnorynkowych.

Viva Polonia!
mr.zlywilk
46.204.67.* 2013-10-24 17:01
Świetny towar eksportowy. Już widzę Niemców, Francuzów, Belgów walących do Polski by leczyć się. Trzeba tylko podnieść standardy leczenia do tych z XXI wieku. Pilnie, najlepiej w rok. Choć... dwa stulecia w jeden rok.. To się nie da.