Liberia otrzyma eksperymentalny lek na ebolę. Dostaną go tylko dwaj lekarze

Liberia otrzyma eksperymentalny lek na ebolę. Dostaną go tylko dwaj lekarze

Fot. PAP/EPA

Prezydent USA Barack Obama i amerykański urząd ds. żywności i leków wydali zgodę na wysłanie do Liberii próbek eksperymentalnego lekarstwa na ebolę. Zostanie ono podane tylko dwóm miejscowym lekarzom, zarażonym śmiercionośnym wirusem.

aktualizacja 10:38:00

Zarażeni lekarze zgodzili się na leczenie. W Liberii wirus zabił już 282 osoby.

Jak poinformowała wczoraj na swych stronach internetowych kancelaria prezydencka w Monrovii, partia leku jeszcze w tym tygodniu dotrze do Afryki Zachodniej. Lek przekaże przedstawiciel władz USA.

W oświadczeniu kancelarii podano także, że również szefowa Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan zgodziła się na wydanie Liberii dodatkowych dawek leku w ramach wsparcia terapii dotkniętych ebolą lekarzy. Partia leku z WHO także dotrze w tym tygodniu.

ZMapp został wyprodukowany w prywatnym laboratorium Mapp Biopharmaceutical w USA i nigdy wcześniej nie był testowany na ludziach. Jest on obecnie podawany dwojgu Amerykanom, zarażonym wirusem Ebola, którzy zostali poddani kwarantannie w szpitalu w Atlancie. Z terapii korzysta też przetransportowany do Hiszpanii hiszpański misjonarz. Madryt, podobnie jak Liberia, otrzymał zgodę na import leku.

Według ogłoszonego w poniedziałek przez WHO bilansu liczba ofiar śmiertelnych w Afryce Zachodniej wyniosła 1013, zarażonych jest 1848 ludzi. W ostatnim czasie najwięcej osób zmarło w Liberii - 29, 17 zgonów zarejestrowano w Sierra Leone i sześć w Gwinei.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że ebola stanowi zagrożenie dla zdrowia na skalę międzynarodową i może w dalszym ciągu rozprzestrzeniać się w nadchodzących miesiącach.

Czytaj więcej w Money.pl

 

lek, wirus, afryka, choroba, ebola
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ebolly
213.156.115.* 2014-08-12 09:54
1800 ludzi zarazonych, 1000 zmarlo a swiat zwariowal ze strachu. Motoryzacja zarazonych jest grubo ponad miliard ludzi, rocznie w samych stanach zjednoczonych ginie ponad 5000 tys ludzi w wypadkach za kirownica... kilkakrotnie wiecej laduje na wozkach inwalidzkich, ale nikt z tego powodu nie wszczyna ogolnoswiatowej paniki. To jeszcze nic! Duzo wiecej ofiar od samochodow wywoluja w usa tzw skutki uboczne zazywania lekow przepisanych przez specjalistow medycyny. Ale nikt nie boi sie lekarzy, choc ci sa duzo grozniejsi niz wirus eboli. Tak wyglada sztuka manipulacji masami wspolczesnego stechnokratyzowanego, faszystowskiego spoleczenstwa korporacyjnego. Tak wyglada public relation!