Marihuana przeciwko przemocy domowej

Marihuana przeciwko przemocy domowej

Fot. sxc/cc/gim

Małżonkowie palący marihuanę stosują wobec siebie znacznie mniej przemocy niż inne pary - donosi czasopismo ,,Psychology of Addictive Behaviors".

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo (USA) twierdzą, iż palenie marihuany może mieć związek ze zmniejszeniem częstotliwości występowania przemocy domowej. Badacze zaobserwowali, że im częściej małżonkowie sięgają po ,,trawkę", tym rzadziej zachowują się agresywnie w stosunku do siebie nawzajem.

,,Możliwe, że pary palące razem marihuanę - podobnie, jak te pijące razem alkohol - wyznają podobne wartości i dzielą wspólny krąg znajomych, co sprzyja eliminowaniu ryzyka konfliktu" - komentuje wyniki badania jego współautor Kenneth Leonard.

Pracownicy uniwersytetu przez kilka lat śledzili losy 634 par małżeńskich i doszli do wniosku, że dość częste palenie marihuany przez męża i żonę (2 lub więcej razy w miesiącu) koreluje z rzadszymi epizodami przemocy domowej wynikającej z winy męża. Zauważyli również, iż palący mężowie są mniej narażeni na ataki ze strony żon.

,,Chociaż to badanie wspiera pogląd mówiący o tym, że marihuana nie zwiększa, lecz zmniejsza prawdopodobieństwo zastosowania agresji, chcielibyśmy, aby przeprowadzono badania, które potwierdziłyby nasze wyniki oraz przeanalizowały bezpośredni wpływ marihuany i alkoholu na ryzyko pojawienia się przemocy domowej, zanim zaczniemy wyciągać daleko idące wnioski" - podsumowuje Leonard. (PAP)

ooo/ mrt/

psychologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie