Medycyna XXI wieku. Kiedy będziemy nieśmiertelni? [WIDEO]

Medycyna XXI wieku. Kiedy będziemy nieśmiertelni?

Fot. StanfordUniversity/YouTube.com

Wózek inwalidzki pojedzie tam, gdzie wskażemy mu wzrokiem, bransoletka ostrzeże przed zawałem, implanty będą zasilać się same, nasze DNA przeniesiemy na komputer za pomocą USB, a lekarstwa będziemy aplikować za pomocą wybuchających nanorurek. Czy te projekty mają szansę zrewolucjonizować medycynę?

Lekarstwo wybuchnie w tkance. Na szczęście bezboleśnie

Jak wprowadzić do organizmu lekarstwo? Naukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku znaleźli całkiem oryginalną metodę. Wykorzystali do tego węglowe nanorurki, wypełnione wodą i lekiem. Za pomocą impulsu z lasera dostarczają je do zainfekowanej tkanki i doprowadzają do ich wybuchu. To wtedy z lipidowych kapsułek uwalniana jest ich zawartość.


theasis/iStockphoto
Podczas wybuchu lek trafia do różnych tkanek, ale nie jest w nich uwalniany. Ultradźwiękowy laser podświetla bowiem i nagrzewa tylko te z nich, do których zawartość kapsułki rzeczywiście powinna trafić.

W ten sposób powoduje wzrost ciśnienia i wybuch nanorurki.

Oczywiście ciśnienie jest niewielkie, a sam wybuch nieodczuwalny przez pacjenta. Jedyna wątpliwość dotyczy skutków wybuchu - podstawą jest bowiem uchronienie komórek przed uszkodzeniem, które dodatkowo trzeba byłoby później leczyć. Wszystkie wątpliwości mają jednak rozstrzygnąć się jeszcze w tym roku, kiedy ruszą testy na organizmach żywych.

Na następnej stronie przeczytasz o wózku, kierowanym za pomocą głosu i oka

Poprzednia strona
medycyna, gadżety, wynalazki
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie