Medycyna XXI wieku. Kiedy będziemy nieśmiertelni? [WIDEO]. strona 4 z 5

Medycyna XXI wieku. Kiedy będziemy nieśmiertelni?

Fot. StanfordUniversity/YouTube.com

Implant zasili się sam

Do ludzkiego ciała można wprowadzić go na dwa sposoby - chirurgicznie albo za przez zrobienie zastrzyku. Cała innowacja polega na tym, że implant do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebuje ani baterii, ani żadnych kabli. A to dlatego, że wewnątrz ma kilkumilimetrową antenkę i doładowywany jest bezprzewodowo, przez fale radiowe, zapewniające mu maksimum mocy przez cały czas użytkowania.

Już ten fakt powoduje, że implant ma szansę zrewolucjonizować współczesną medycynę. Produkowane dotychczas implanty wymagały bowiem stałego źródła zasilania. Jeśli zaś mieściły baterię w swoim wnętrzu, to nie dość, że zajmowały zbyt dużą powierzchnię, to jeszcze nie wystarczały na długo. Pojawiało się zresztą dodatkowe ryzyko, bo baterie - jak każde inne - potrafiły uwalniać żrące substancje, destrukcyjnie wpływające na stan zdrowia chorego.

Tak będzie pracował implant:

Teraz naukowcy dowiedli, że tkanki ludzkie mogą być świetnymi izolatorami. To dlatego można transmitować w ich obręb fale radiowe o częstotliwości 1GHza.

Rewolucyjny implant to wynalazek drużyny naukowców ze Stanford School of Engineering. Co ciekawe, w naczyniach krwionośnych także potrafi poruszać się sam. Gdzie się przyda? Choćby w diagnostyce i dostarczaniu leków do tkanek.

Na następnej stronie przeczytasz o czytniku DNA

medycyna, gadżety, wynalazki
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie