Mężczyźni chętniej pomagają kobietom noszącym szpilki

Mężczyźni chętniej pomagają kobietom noszącym szpilki

Fot. flickr/cc/MikeB

Mężczyźni są bardziej skłonni udzielić pomocy kobiecie w szpilkach niż w ubranej w buty na płaskim obcasie - potwierdzają badania francuskie, o których informuje pismo ,,Archives of Sexual Behavior".

Zdaniem autora pracy Nicolasa Gueguena z Universite de Bretagne-Sud (Francja)obserwacje te potwierdzają, że oceniając kobiety i nawiązując z nimi kontakty mężczyźni koncentrują się głównie na ich atrakcyjności fizycznej (w tym na stylu stroju).

Aby sprawdzić sposób, w jaki styl obuwia noszonego przez kobiety wpływa na zachowania panów badacz przeprowadził kilka doświadczeń. W pierwszym, kobiety ubrane w płaskie buty lub szpilki prosiły mężczyzn o wypełnienie ankiety nt. równości płci. W drugim, zbliżonym, przeprowadzały ankietę na temat lokalnych nawyków żywieniowych wśród pań i panów. Okazało się, że mężczyźni chętniej godzili się na udział w sondażu, gdy prosiła ich o to ankieterka w butach na wysokich obcasach.

W kolejnym eksperymencie Gueguen wykazał, że im wyższe obcasy nosiła kobieta, tym panowie chętniej schylali się, by podać jej upuszczoną mimochodem rękawiczkę. Nie miało to natomiast żadnego wpływu na zachowanie kobiet.

Badacz zaobserwował też, że mężczyźni przebywający w barze szybciej zaczynają rozmawiać z kobietami w szpilkach niż z amatorkami płaskiego obuwia.

Gueguen ocenia, że za większą atrakcyjność kobiet na wysokich obcasach dla płci przeciwnej może odpowiadać kilka czynników, w tym: zmiana sposobu chodzenia, narzucona przez wysokie obcasy, optyczne zmniejszenie rozmiaru stopy, a także fakt kojarzenia szpilek z większym seksapilem. Badacz liczy, że w przyszłości uda mu się to wyjaśnić. (PAP)

jjj/ krf

psychologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie